Știri de ultima orăActualitateAdăpost de zi şi de noapte pentru copiii străzii în Drobeta Turnu Severin

Adăpost de zi şi de noapte pentru copiii străzii în Drobeta Turnu Severin

Municipiul Drobeta Turnu Severin va avea primul adăpost de zi şi de noapte, din Mehedinţi, destinat copiilor străzii, până în 18 ani, care au părinţii cu domiciliul în acest judeţ.
Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Mehedinţi va înfiinţa, până la data de 31.05.2010, adăpostul de zi şi de noapte pentru copiii străzii, în baza unui subproiect din cadrul Proiectului „Iniţiativa Copiii Străzii”, cu finanţare nerambursabilă, în valoare de 366 367,70 de euro.
Obiectivul general al subproiectului este reducerea fenomenului copiii străzii, prin reintegrarea socială şi familială a unui număr cât mai mare de copii din Mehedinţi care merg sau sunt duşi pe stradă pentru a cerşi.
 Prin subproiect se urmăreşte oferirea de servicii specializate copiilor străzii, prin înfiinţarea unui adăpost de zi şi de noapte care să ofere găzduire şi îngrijire de bază, asistenţă specializată, educaţie şi socializare, formarea profesională continuă a personalului angajat în cadrul serviciului creat prin subproiect şi reducerea fenomenului "copiii străzii" prin servicii de consiliere şi suport adresate beneficiarilor şi familiilor acestora în vederea reintegrării socio-familiale.
Grupul ţintă al subproiectului este format din copii din judeţul Mehedinţi care trăiesc în stradă cu sau fără familiile lor, merg zilnic la cerşit, spală parbrize sau practică activităţi similare.
Prin implementarea acestui subproiect se aşteaptă reducerea numărului de copii ai străzii exploataţi economic, extinderea ariei de intervenţie a centrelor de consiliere şi diversificarea serviciilor oferite familiei, integrarea serviciilor locale existente cu noile servicii dezvoltate şi sporirea gradului de conştientizare a publicului cu privire la existenţa copiilor străzii şi creşterea capacităţii autorităţilor locale de a furniza servicii în domeniul protecţiei şi promovării drepturilor copilului prin instituirea unor mecanisme de cooperare între acestea. Deoarece  fenomenul este în creştere se impune înfiinţarea unui astfel de adăpost care să ofere asistenţă de zi şi de noapte copiilor străzii, încercându-se reintegrarea socio-familială.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS