Sfântul Sinod al Bisericii Orodoxe Române a respins astăzi propunerea senatorului Irinel Popescu de modificare a legii transplantului, în sensul introducerii acordului prezumat. În schimb biserica încurajează donarea voluntară de organe şi introducerea cardului de donator.
"Introducerea acordului prezumat ar putea conduce la abuzuri. Potrivit moralei creştine, o faptă bună este rezultatul unei decizii libere. Legea trebuie să aibă un fundament etic solid şi mai ales să respecte fiinţa umană. Biserica Ortodoxă încurajează voluntariatul şi introducerea cardului de donator, dar nu poate fi de acord cu acordul prezumat", a precizat părintele Constantin Stoica, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române.
Agenţia Naţională de Transplant face în prezent demersuri pentru legiferarea acordului prezumat. Acesta presupune că orice persoană aflată în moarte cerebrală poate deveni, automat şi fără consimţământul rudelor, donator de organe, dacă în viaţă nu şi-a exprimat dezacordul faţă de donarea de organe printr-o simplă informare a medicului de familie.
Biserica se opune acordului prezumat pentru transplant
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei

