Băeţan Vasile Alin şi Cristea Radu Virgil, inculpaţi într-un dosar instrumentat la nivelul Direcţiei Generale Anticorupţie, au fost condamnaţi la câte 3 ani închisoare cu suspendare pentru comiterea infracţiunii de luare de mită
Pe 14.12.2006, la sediul D.G.A. – Hunedoara s-a prezentat un cetăţean, administrator la o firmă din municipiul Hunedoara, care a sesizat faptul că un funcţionar de la Administraţia Naţională a Drumurilor – Arad i-a pretins suma de 1.500 RON drept mită. În schimbul banilor, lucrătorul de la A.N.D. – Arad promitea să nu-l mai sancţioneze contravenţional cu până la 8.200 RON pe unul dintre angajaţii denunţătorului, care a fost oprit în trafic în timp ce transporta o încărcătură ce depăşea maximul admis pentru a călători pe drumurile publice fără autorizaţie specială. Funcţionarul a solicitat ca mita să îi fie transferată on-line la Oficiul poştal nr. 1 Arad în aceeaşi zi, în caz contrar, ameninţând cu întocmirea procesului verbal de sancţionare.
În urma discuţiilor cu denunţătorul, funcţionarul a fost de acord să îi fie transferată suma de 1.000 RON, lăsând să se înţeleagă că va stabili o nouă întâlnire pentru a primi şi diferenţa de bani.
În aceeaşi zi, lucrătorii D.G.A. – Arad şi Timiş, sub coordonarea procurorilor din cadrul Tribunalului Arad, s-au deplasat la oficiul poştal indicat, unde au constatat că, pentru ridicarea banilor, s-au prezentat Băeţan Vasile Alin şi Cristea Radu Virgil, funcţionari în cadrul Administraţiei Naţionale a Drumurilor, şi o cunoştinţă de-a lor.
În urma audierilor celor trei persoane s-a stabilit că cei doi funcţionari îi ceruseră denunţătorului să trimită banii pe numele prietenului lor, iar pe acesta l-au rugat să ridice suma de 1.000 RON fără a-i explica în ce condiţii a fost obţinută.
Prin rechizitoriului întocmit de procurorul competent din cadrul Tribunalului Hunedoara, Băeţan Vasile Alin şi Cristea Radu Virgil au fost trimişi în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 254 alin 1 şi 2 C.P. Faţă de prietenul lor, procurorul a dispus scoaterea de sub urmărirea penală conform art. 10, lit. d C. p.p., întrucât nu ştia ce reprezintă suma pe care a ridicat-o de la Poştă.
Hunedoara: 3 ani închisoare cu suspendare pentru luare de mită
ȘTIRI VIDEO GdS
Ultimele stiri
Toate
- Toate
- Administratie
- Admitere
- Advertoriale
- Afaceri de succes
- Agricultura
- Auto
- Autostrada Olteniei
- Bacalaureat
- Bancuri
- Bani & Afaceri
- Bani Europeni
- Baschet
- Black Friday
- Casa si gradina
- Cultura
- Diete si fitness
- Dolj
- Educatie
- Europa
- Eveniment
- Featured
- Finante
- Fotbal
- Gadgets
- Gaming
- Gazeta mea
- Gorj
- Handbal
- Horoscop
- Imobiliare
- International
- Interviu
- Investigatii
- IT&C
- Local
- Magazin
- Mama si copilul
- Medicina
- Mehedinţi
- Mobile
- National
- Olt
- Oltenia Business
- Opinii
- Politica
- Publireportaj
- Razboi Ucraina
- Retete culinare
- Sanatate
- Sport
- Stiri mondene
- Tehnologie
- Tenis
- Vacante si calatorii
- Vâlcea
- Viata sanatoasa
- Volei

