Polițiștii Biroului Rutier Gorj au desfășurat, în perioada 7-13 iulie, o acțiune pentru combaterea nerespectării regimului legal de viteză.
Polițiștii au verificat peste 150 de vehicule, au legitimat aproximativ 200 de persoane. Au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, toate pentru nerespectarea regimului legal de viteză, în valoare de aproximativ 73.500 de lei.
Au fost reținute 17 permise de conducere, din care:
- 14 pentru depășirea cu 51-70 de km/oră a vitezei maxime admise,
- 3 pentru depășirea cu peste 70 de km/oră a vitezei maxime admise.
Conducere fără permis
Polițiști din Rovinari au surprins, azi noapte, în flagrant un tânăr, de 19 ani, din orașul Rovinari, în timp ce conducea un autoturism pe strada Trandafirilor din localitate, fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
A fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Citește și: Craiova: Etapa națională din cadrul Concursului „Istorie și societate în dimensiune virtuală”