Poliţiştii au dispus reţinerea unui craiovean de 28 de ani, cercetat pentru comiterea a nu mai puţin de 16 furturi. Potrivit oamenilor legii, suspectul, care era angajat ca manipulant la o firmă de curierat, a sustras buniri din colete în valoare totală de 40.000 de lei. Tânărul a fost dat pe mâna poliţiei de reprezentanţii firmei de curierat, care au pus la dipoziţia oamenilor legii şi imaginile suprinse de camerele video.
Aproape 20 de colete nu au mai ajuns la craioveni, ci la angajatul unei firme de curierat. Este vorba de un tânăr de 28 de ani, angajat ca manipulant la sediul din Craiova al unei firme de curierat. Reprezentanţii IPJ Dolj au explicat că sesizarea a fost făcută de reprezentanţii firmei de curierat.
„În seara zilei de 22 februarie, polițiștii au fost sesizați de o femeie din municipiul Craiova, reprezentant al unei societăți comerciale cu specific activități poștale și de curierat, cu privire la faptul că un tânăr, de 28 de ani, din municipiul Craiova, angajat al societății, ar fi sustras mai multe bunuri.
În fapt, acesta este bănuit că în perioada 14-22 februarie, ar fi sustras mai multe bunuri aflate în coletele pe care le gestiona, bunuri în valoare de aproximativ 40.000 de lei”, au precizat oamenii legii.
Reţinut pentru comiterea a 16 furturi
Poliţiştii au mai precizat că au fost recuperate 70% dintre bunurile sustrase. În noaptea de miercuri spre joi, tânărul a fost reţinut pentru 24 de ore, pentru comiterea infracțiunii de furt în formă continuată (16 acte materiale). Suspectul a fost încarcerat în arestul IPJ Dolj, urmând să fie dus la Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova în vederea luării unei măsuri preventive.