Gaz Metan – Extensiv 2-1
• Stadion „Gaz Metan“, spectactori: 1.200.
• Au marcat: Dimbean ’42, Fl. Şomfălean ’87 / Murgan ’61.
Gaz Metan: D. Roşca – Ciurar (’68, C. Stoica), Nicolau, Fl. Şomfălean, Andrei – Miclăuş (’78, Hanc), Dimbean, Moldovan, V. Stoica – Gavrilescu (’72, Dulcea), Boaru. Antrenor: Silviu Dumitrescu.
Extensiv: Bornescu – Murgan, S. Rădoi, Ciucă – Săvulescu (’87, Fl. Mihai), Săceanu, Danteş, Velcovici, Mălăele – Muşat, Pirvu (’68, Dina). Antrenor: Eugen Neagoe.
• Au arbitrat: I. Erdei – B. Medrea, V. Marinescu.
• Cartonaşe galbene: Ciucă, Velcovici, Murgan, S. Rădoi.
Filmul golurilor: min. 42, 1-0: Ciurar a executat o lovitură liberă de la 25 m lateral dreapta, iar Dimbean a reluat in gol din şase metri; min. 61, 1-1: Murgan a inscris printr-o „torpilă“ de la 35 de metri; min. 87, 2-1: C. Stoica a centrat in careu, Hanc a deviat pină la Fl. Şomfălean, care a incris din patru metri.
In B2, lupta pentru promovare pare a da ciştig de cauză liderului Apulum Alba Iulia, chiar dacă mai sint destule etape pină la final. S-a ascuţit insă bătălia pentru locul doi, loc care duce la baraj. După ciţiva paşi greşiţi ai Olimpiei, au reintrat in cărţi pentru locul doi şi alte foste divizionare A: Gaz Metan, FC Oradea, Corvinul. Din păcate, Extensivul nu mai are decit şanse teoretice de a se clasa pe acest loc. In partida de simbătă de la Mediaş, echipa Gaz Metan a intrat in teren hotărită să facă totul pentru a-şi adjudeca cele trei puncte, menţinindu-se astfel pe locul doi. Şi elevii lui Silviu Dumitrescu au ciştigat printr-un gol inscris cu trei minute inainte de final, la capătul unei faze controversate. George Biţă, antrenor secund, a spus: „La o bilbiială a apărării noastre, Fl. Şomfălean a marcat golul victoriei, dar in faza premergătoare inscrierii un jucător al gazdelor a făcut henţ“.
Ce a fost pină in acest min. 87? O primă repriză echilibrată, cu un gol marcat in final (’42) de gazde, ca urmare a unor greşeli individuale ale oaspeţilor (Rădoi, Bornescu). Oltenii au continuat şi in repriza secundă jocul bun, iar Murgan a egalat printr-un gol de generic, trimiţind balonul de la circa 30 de metri, direct in vinclu! Peste cinci minute, Extensiv ar fi putut lua conducerea, dar balonul expediat de Mălăele a nimerit bara!

