Săptămâna aceasta avem din nou parte de evenimente inedite în Craiova, semn că oraşul nostru este mai viu ca niciodată
Vă era dor de George Mihăiţă şi Horaţiu Mălăele? Dacă da, îi puteţi vedea astăzi, de la ora 19.30, pe scena Teatrului Naţional „Marin Sorescu“. Ei aduc la Craiova piesa „Femeia care şi-a pierdut jartierele“, în regia lui Silviu Purcărete, care a fost scrisă în 1851 de Eugène Labiche, maestrul vodevilului francez. Râsul este garantat, se pare. Nici nu ar putea fi altfel, având în vedere că vorbim despre o piesă a Teatrului de Comedie din Bucureşti. Biletele se găsesc la agenţia teatrală şi costă 60, respectiv 80 de lei, în funcţie de categorie.
Chiar dacă este vorba tot de ziua de luni, când de-abia ne-am dezmeticit după sfârşitul săptămânii, avem un eveniment care ne va trezi cu siguranţă. Este vorba de mult aşteptatul concert susţinut de Goran Bregovic pe Stadionul „Ion Oblemenco“. Intrarea este liberă, aşa că toată lumea este invitată să se bucure de muzica artistului născut în Sarajevo. Stadionul se va umple începând cu ora 20.00, iar trupa HI-Q va cânta în deschidere, ca să mai prelungească puţin suspansul.
Obsesii şi o noapte magică
De pe stadion ne mutăm direct în ziua de miercuri, în intimitatea sălii Filarmonicii „Oltenia“. O reîntâlnire frumoasă va avea loc acolo, de la ora 19.30, între violonistul Alexandru Tomescu şi publicul craiovean. Turneul Stradivarius este cel care a permis această reîntâlnire, oferindu-le din nou ocazia melomanilor să audă sunetul magic al viorii Stradivarius Elder-Voicu 1702. În călătoria lui muzicală prin „Obsesiile“ lui Eugene Ysaye, Alexandru Tomescu va fi însoţit de actorii Ana Pepine şi Paul Cimpoeru, care vă vor conduce, prin teatrul nonverbal, către catharsisul mult dorit. Un bilet de intrare costă 50 de lei, iar elevii, studenţii şi pensionarii se bucură de o ofertă specială: 50 de lei pentru două bilete.
Lansăm o provocare: ce-ar fi să petreceţi altfel noaptea de sâmbătă spre duminică? Muzeul Olteniei din Craiova este inclus şi el în proiectul Noaptea Muzeelor, noaptea din an în care mii de muzee din întreaga Europă îşi vor deschide uşile, pentru a-i primi pe toţi cei care doresc să le calce pragul. Accesul în toate aceste instituţii este liber în această noapte. La noi, puteţi vizita Secţia de Etnografie („Facerea pâinii“, „Ritmurile vieţii“, „Memoria păpuşilor jucate“), cea de Istorie-Arheologie („Capodopere din argint“) şi cea de Ştiinţe ale Naturii („Oltenia Terra Fossilis“, „Ecosisteme din Oltenia“, „Colecţia de roci şi minerale“, „ABC ecologic“). Puteţi alege o expoziţie, două sau pe toate şi le puteţi vizita între orele 18.00 şi 2.00. Sub protecţia şi liniştea nopţii, veţi (re)descoperi lumi fascinante!
Aşadar, alegerea vă aparţine. O săptămână frumoasă!
Program prezentat cu sprijinul craiova.ro (www.craiova.ro/evenimente).