Câştigătorul marelui premiu la Loto 6/49 de duminică, în valoare de peste 3,4 milioane de lei, a depus biletul norocos, cu trei variante simple, la o agenţie din judeţul Dolj.
Conform reprezentanţilor Loteriei Române, biletul câştigător de săptămâna trecută s-a jucat în Dolj. Marele premiu la categoria I a tragerii Loto 6/49 a fost de 3.414.107,99 lei, echivalentul a 885.746,01 euro, pe biletul cu care au fost ghicite cele şase numere norocoase jucându-se trei variante simple. Valoarea lui a fost de 18,1 lei.
Directorul Sucursalei zonale Craiova a Loteriei Naţionale a explicat că nu se cunoaşte încă identitatea câştigătorului marelui premiu şi nici nu se ştie cu exactitate la care agenţie a fost depus biletul. „În momentul de faţă (ieri după-amiază – n.r.) nu ştim nici dacă este din Dolj câştigătorul şi nu avem confirmarea oficială despre agenţia la care s-a jucat. Mâine (astăzi – n.r.) o să aflăm mai multe“, a declarat Mircea Ştefan, directorul Sucursalei zonale a Loteriei Naţionale.
În conformitate cu regulamentul privind organizarea şi administrarea jocurilor loto, câştigătorul are la dispoziţie un an de la data efectuării tragerii pentru a se prezenta la sediul central al Loteriei Naţionale din Bucureşti ca să-şi ridice premiul.
Doljeni care au „împuşcat“ premiul cel mare
Primul miliardar doljean din istoria Loteriei Române este Costel Puşcăşoiu, din localitatea Răcari. Până în 2002, când a ghicit toate cele şase numere şi a câştigat puţin peste zece miliarde de lei vechi, se ocupa de grădinărit şi de comercializarea zarzavaturilor în Piaţa Centrală din Craiova. Pe lângă Costel Puşcăşoiu, alt doljean, a cărui identitate nu a fost făcută publică, a încasat la extragerea din 9 iulie 2006 1.567.314,4 lei. În topul câştigătorilor doljeni se află şi Constantin Pătru, patronul firmei craiovene Primordial. În 2006, acesta a câştigat 430.474,18 lei, însă la 5/40. Conform directorului Mircea Ştefan, în judeţul Dolj se înregistrează frecvent câştiguri la categoria a treia a jocului 6/49 şi, ceva mai rar, la cea de a doua.
Următoarea tragere Loto 6/49 va avea loc duminică, 14 decembrie, fiind cea de-a doua din seria Tragerilor Speciale ale lunii decembrie. Pentru aceasta, Loteria Română suplimentează fondul de câştiguri al categoriei I cu 250.000 de lei. Pentru fiecare bilet jucat la aceste trageri speciale, participanţii vor primi gratuit un loz Euro Gol 2008.
Numerele câştigătoare
Numerele norocoase ghicite de persoana care a depus biletul la o agenţie din Dolj au fost 41, 22, 13, 34, 3 şi 27. Şi la categoria a II-a s-au înregistrat 26 de câştigători, care vor primi câte 15.651,54 lei, iar la categoria a III-a au fost 1.193 de câştiguri a câte 511,65 lei. Numărul extras la jocul Noroc a fost 3095197.