27.9 C
Craiova
vineri, 23 mai, 2025
Știri de ultima orăActualitateCulturaWeekend Colibri cu poezie, teatru și festival medieval

Weekend Colibri cu poezie, teatru și festival medieval

Teatrul Colibri Craiova se alătură organizatorilor Festivalului Internațional „Alexandru Macedonski” – ediția a VII-a.

Astăzi, mediază întâlnirea iubitorilor de poezie cu versul recitat de actorii Oana Stancu și Emanuel Popescu. Acest moment va avea loc după depunerea de flori la bustul din bronz al poetului Alexandru Macedonski, din Grădina Botanică, de la ora 12:00.

Teatrul Colibri Craiova deschide Festivalul Medieval „Zilele Mihai Viteazul“, la ora 19:00, cu o paradă a costumelor medievale, în Parcul „Nicolae Romanescu“. Parada va fi urmată de concert de muzică medievală și tradițională, iar la ora 21:00 de un frumos spectacol de jonglerie cu foc.

Ateliere, demonstrații de luptă, spectacole de teatru, de dans în Parcul Romanescu

În zilele de 24 și 25 mai, tot în parc, în poienița din zona Casa Bibescu, se vor desfășura ateliere, demonstrații de luptă, spectacole de teatru, de dans, de jonglerie cu foc și un târg de manufactură. În caz de vreme nefavorabilă, organizatorul își rezervă dreptul de a modifica programul, chiar de a anula o parte din activități.

Sâmbătă, ora 18:00, pe scena Colibri, se joacă spectacolul „Dănilă Prepeleac“, de Ion Creangă, adaptare, dramatizare și regie Valentin Dobrescu.

„Am încercat să aduc această poveste, prin adaptare, cât mai aproape de zilele noastre, în așa fel încât spectacolul să recunoască timpurile în care trăiește. Am creat un spectacol dinamic, muzical, plin de viață, cu un final optimist, la care atât cei mici, cât și adulții să participe cu plăcere.“ (Valentin Dobrescu, regizor)

Vârsta minimă recomandată este 5 ani.

Duminică, ora 11:00, se va juca spectacolul „Bucătăria Familiei Balaur“, dramatizare de Ana Cucu – Popescu, după povești de Adina Rosetti, regia Delia Gavlițchi.

„Spectacolul urmărește joaca dintre părinți și copii și oferă metode de utilizare a ludicului în parenting. Când este ultima dată când te-ai jucat cu copilul tău, din tot sufletul, renunțând la barierele impuse de condiția de adult? Sper ca tot mai multe bucătării să fie pline de făină după acest spectacol.“ (Delia Gavlițchi, regizoare)

Vârsta minimă recomandată: 3 ani.

Citește și: Vâlcea: Un băiat de 14 ani a plecat de acasă. Familia și poliția îl caută

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS