25.1 C
Craiova
luni, 25 august, 2025
Știri de ultima orăActualitatePonta vrea ca noul acord cu FMI să fie însuşit şi de către parlamentari

Ponta vrea ca noul acord cu FMI să fie însuşit şi de către parlamentari

Premierul Victor Ponta a cerut parlamentarilor acordul pentru ca Guvernul să încheie cu Fondul Monetar Internaţional şi Comisia Europeană un nou acord de tip preventiv, cu o finanţare de 4 miliarde euro aflată la dispoziţie, arătând că speră ca acesta să fie ultimul acord încheiat de România cu FMI, conform Mediafax.
El a apreciat că un astfel de acord reprezintă un mesaj de stabilitate şi predictibilitate faţă de investitori.
Ponta a arătat că pentru el este important să ştie că acest acord nu este doar al Guvernului, ci însuşit de către clasa politică.
Autorităţile române au convenit, la finalul lunii iulie, cu Fondul Monetar Internaţional şi Comisia Europeană un acord preventiv pe doi ani care va totaliza patru miliarde euro, sumă împărţită egal de cele două instituţii financiare internaţionale, acordul stand-by urmând să fie discutat de boardul FMI în toamnă.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS