Acţionarii bursei de la Sibiu au aprobat miercuri dublarea comisionului perceput la tranzacţionarea derivatelor pe indicele american Dow Jones Industrial Average şi pe certificatele de emisii a gazelor cu efect de seră, de la 0,5 lei/operaţiune la 1 leu/transfer atât la vânzare, cât şi la cumpărare.
Sibex va încasa 70% din comisionul practicat, iar Casa Română de Compensaţie (CRC) va primi 30%. În prezent, bursei îi revine 60% din tarif, iar CRC are o cotă de 40%.
"Am decis să facem aceste modificări pentru că bursa şi-a propus pentru acest an un plan mai ambiţios de marketing, prin care dorim atragerea emitenţilor pentru listare la Sibiu, iar acest program va implica nişte costuri ridicate. În plus, bursa a permis accesul gratuit pentru trei luni intermediarilor pe noua platformă de tranzacţionare, iar asta a redus din venituri", a declarat pentru MEDIAFAX directorul general şi preşedintele Consiliului de Administraţie al Sibex, Teodor Ancuţa.
Derivatele pe indicele Dow Jones sunt pe poziţia a doua în topul lichidităţii pe piaţa la termen de la Sibiu, fiind devansate de contractele futures pe acţiunile SIF Oltenia. Derivatele pe indicele american au fost lansate la 22 ianuarie.

