Vicepreşedintele PSD Liviu Dragnea a fost votat astăzi în unanimitate în cadrul Comitetului Executiv Naţional să ocupe postul de ministru de Interne, fiind de altfel singurul nume anunţat de Mircea Geoană pentru acest post.
Liviu Dragnea este preşedintele Consiliului Judeţean Teleorman, vicepreşedinte al PSD şi unul din cei mai influenţi lideri zonali ai partidului, după instalarea PSD la guvernare alături de PDL, a fost numit în funcţia de coordonator al miniştrilor social democraţi din Executivul condus de Emil Boc.
Născut la 28 octombrie 1962 în comuna Gratia, judeţul Teleorman, Liviu Dragnea a absolvit în 1981 Liceul Matematică-Fizică “Unirea” din Turnu Măgurele şi în 1987 Institutul Politehnic Bucureşti – Facultatea de transporturi. A terminat Şcoala Superioară de administraţie publică a Ministerului de Interne din Italia (1997) şi un curs postuniversitar de Managementul administraţiei publice locale în cadrul ASE Bucureşti (2001). Este absolvent al Facultatăţii de management şi administraţie publică în cadrul Universităţii Ecologice Bucureşti (2003) şi al Colegiului de Apărare la Universitatea Naţională de Apărare (2004).
Fost prefect PD, actual preşedinte al CJ Teleorman din partea PSD
Liviu Dragnea a fost prefect al judeţului Teleorman în vremea când era înscris în Partidul Democrat, între 1996-2000. În 2000 a devenit preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, funcţie pe care o deţine şi în prezent, fiind al cel de-al treilea mandat . Este preşedintele Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România, membru în Congresul Puterilor Locale şi Regionale din Europa, Strasbourg (Franţa) şi al Asociaţiei Euro Teleorman Alexandria.
Este membru în Biroul Permanent Naţional al PSD şi preşedinte al Organizaţiei Judeţene PSD Teleorman. La Congresul extraordinar al Partidului Social Democrat din 10 decembrie 2006, Liviu Dragnea a fost ales vicepreşedinte însărcinat cu reforma statului şi descentralizarea, fiind ales cu 1.369 voturi. A fost şi şeful de campanie al PSD la alegerile pentru Parlamentul European din noiembrie 2007. În iulie 2008, Mircea Geoană l-a nominalizat pe Liviu Dragnea, însărcinat cu problemele de administraţie şi descentralizare, alături de Ilie Sârbu, Ion Toma, Victor Ponta şi Nicu Bănicioiu, drept unul din "fermenţii" dezbaterii despre programul de guvernare al partidului. În cadrul Consiliului Naţional al PSD din 11 iulie 2008, Liviu Dragnea a fost gratulat de Mircea Geoană în cadrul unei festivităţi de premiere a reprezentanţilor PSD care au obţinut rezultate meritorii la alegerile locale din iunie.
În atenţia DNA pentru deturnarea unor fonduri UE
În 19 noiembrie 2008, Evenimentul Zilei relata că, potrivit unor surse judiciare, procurorii DNA Bucureşti au început urmărirea penală împotriva lui Liviu Dragnea pentru accesarea ilegală de fonduri europene, în vizor fiind o afacere din 2004 referitoare la deschiderea unui punct de control al trecerii frontierei de la Turnu-Măgurele şi Nikopol (Bulgaria). Iniţial, autorităţile locale au stabilit un amplasament pentru acest proiect, însă, ulterior, din pricina faptului că primul amplasament era în litigiu, s-a decis schimbarea acestuia. Deşi s-a schimbat amplasamentul, Consiliul Judeţean Teleorman nu a reînnoit documentaţia, ci a folosit-o pe cea veche, de la primul amplasament, iar procurorii susţin că Dragnea a precizat, într-o adresă, că documentaţia a fost refăcută pentru noul amplasament, deşi acest lucru nu era adevărat . Potrivit ziarului Cotidianul din 13 ianuarie 2009, dosarul ar fi fost ulterior închis.
Liviu Dragnea a pus problemele sale cu justiţia pe seama campaniei electorale.
A exclus din PSD doi membri care nu erau de acord cu suspendarea lui Băsescu
Doi parlamentari PSD de Teleorman care au semnat declaraţia politică prin care îşi exprimau susţinerea pentru Traian Băsescu, în perioada în care acesta era suspendat din funcţie, au fost excluşi din partid, în şedinţa Biroului Permanent Judeţean PSD, special convocată în acest sens, pe 18 mai 2007, la sediul organizaţiei din Alexandria. Liviu Dragnea a calificat gestul deputaţilor Teodor Niţulescu şi Constantin Amariei ca fiind un atac la adresa organizaţiei care i-a sprijinit să ajungă în Parlament.
Pe 4 decembrie 2007, vicepreşedintele PSD Gheorghe Nichita a afirmat, prin intermediul unui comunicat de presă, că Liviu Dragnea nu este un neica-nimeni, aşa cum l-a caracterizat Octav Cozmâncă. "Am lucrat şi cu dl. Octav Cozmâncã în campania electoralã din 2004, şi cu dl. Liviu Dragnea în aceastã campanie pentru alegerile europarlamentare. Şi pot sã spun fãrã nici o ezitare cã Liviu Dragnea este un al doilea Cozmâncã, desigur mai tânãr", a declarat primarul de la Iaşi. Senatorul Octav Cozmâncă afirmase într-un interviu acordat "Jurnalului Naţional", cu o zi înainte, că PSD se îndreaptă spre un eşec de proporţii la alegerile viitoare şi contestă loialitatea faţă de partid şi competenţa unor lideri din actuala conducere. Despre Dragnea a spus că face parte din categoria "unora care au ajuns infiltraţi în conducerea partidului, venind direct de la PD sau detaşaţi din alte părţi". "Cu excepţiile de rigoare, sunt nişte cozi de topor care au ţinut să-şi etaleze calităţi şi veleităţi de lideri politici, deşi, în realitate, sunt nişte neica-nimeni", a susţinut Cozmâncă.
Lobby pe lângă Mircea Geoană ca să-i demită pe liderii filialelor cu rezultate slabe
Pe 20 februarie 2008, filiala Teleorman a PSD, condusă de Liviu Dragnea, a decis ca delegaţii săi la Consiliul Naţional să-l susţină pe Adrian Năstase în cursa pentru şefia acestui for. Liviu Dragnea a declarat, pentru NewsIn, că s-a ajuns la această decizie în urma întrunirii liderilor locali. "A fost o dezbatere, practic, cu argumente pro şi contra. În final, decizia a fost ca cei 19 delegaţi să susţină candidatura lui Adrian Năstase", a spus acesta. Unele voci din PSD au spus că Liviu Dragnea a ales să îl sprijine pe Adrian Năstase pentru că este nemulţumit de promovarea lui Miron Mitrea ca şef al campaniei electorale a PSD.
Pe 27 iunie 2008, în Comitetul Executiv al PSD, Liviu Dragnea, împreună cu Nicuşor Constantinescu şi Marian Oprişan, sprijiniţi de liderul deputaţilor, Viorel Hrebenciuc, au declarat că cei care nu au realizat scoruri bune trebuie să facă gestul de onoare, adică un pas în spate, iar pasul următor să fie organizarea de noi alegeri în filială. Astfel, Mircea Geoană a precizat, după încheierea şedinţei, că s-a decis dizolvarea conducerilor filialelor Braşov, Cluj, Bihor şi că s-a luat act de demisia de onoare a şefilor altor cinci organizaţii: Mureş, Neamţ, Arad, Alba şi Giugiu. Două zile mai târziu,Vasile Dâncu, preşedintele organizaţiei de Cluj, a cărei conducere a fost dizolvată, a declarat că a avut loc o “mineriadă” internă, orchestrată de grupul Constanţa-Vrancea-Teleorman.
Dragnea -proprietarul mai multor terenuri şi case
Conform declaraţiei de avere din 2 iulie 2008, deţine două terenuri intravilane şi două spaţii comerciale în Turnu Măgurele, dobândite prin dizolvarea fără lichidare a SC Modern SRL prin transmiterea universală a patrimoniului către asociatul unic Dragnea Nicolae Liviu. Mai are în proprietate terenuri intravilane în Alexandria, Turnu Măgurele, Năvodari, Mâneciu şi Azuga (aflate în judeţul Prahova). Liviu Dragnea are un apartament în Turnu Măgurele, o casă moştenită în satul Pleaşov şi două imobile aflate în construcţie în Alexandria şi Năvodari. Soţia lui, Dragnea Bombonica, are un teren intravilan pe numele ei în Buşteni, judeţul Prahova.
Deţine două conturi curente deschise la BRD-GSG, unul cu sold de 28.585 RON, şi altul cu 1.849 dolari.
Liviu Dragnea are 98,4% din acţiunile Hotelului Turris din Turnu Măgurele în valoare de 222.792 ron şi creanţe de încasat conform unui contract de închiriere din 2007 de 16.000 de euro la acelaşi hotel. Foloseşte ocazional unul din autoturismele hotelului. Este proprietarul unui spaţiu comercial şi al Hanului Diligenţei, ambele situate în Turnu Măgurele. Are datorii contractate la Prodana Petrache, începând cu 2002, în valoare totală de 180.000 euro, scadente în decembrie 2009.
Dragnea a obţinut venituri dintr-un contract de închiriere a spaţiului comercial din Turnu Măgurele de circa 54.000 ron, iar pentru funcţia de preşedinte al CJ Teleorman a încasat 54.654 ron. Liviu Dragnea a încheiat un precontract de vânzare-cumpărare în valoare 3 milioane de ron pentru terenurile şi imobilele pe care le deţinea în Alexandria, Turnu Măgurele, Năvodari şi judeţul Prahova. Soţia lui a încasat 8.371 ron din funcţia de inspector la DGASPC Teleorman şi 26.797 ron din postul de economist al SC Hotel Turris SA.

