25.3 C
Craiova
joi, 3 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateMehedinţi: 12 hectare de teren agricol şi 18 hectare de păşuni sunt inundate

Mehedinţi: 12 hectare de teren agricol şi 18 hectare de păşuni sunt inundate

La nivelul judeţului Mehedinţi,  se menţin următoarele efecte negative ca urmare a creşterii de niveluri pe fluviul Dunărea. Astfel în comuna Gârla Mare sunt inundate 12 hectare de teren agricol şi 18 hectare de păşuni.

La ora 15.00 la staţia hidrometrică din localitatea Gruia s-a înregistrat cota de 698 cm, în creştere cu 4 centimetri faţă de raportarea de la ora 12.00. Debitul defluent la S.H.E.N. Porţile de Fier I  este de 11292 m³/s iar la la S.H.E.N. Porţile de Fier II s-a înregistrat un debit defluent de 11541 m³/s.
La nivelul judeţului Mehedinţi acţionează Grupa Operativă Judeţeană având în componenţă specialişti din cadrul Instituţiei Prefectului, ISU, IJJ, IJP, STPF,  precum şi SGA. De asemenea la sediul  ISU Mehedinţi îşi desfăşoară activitatea Grupa operativă a Inspectoratului alcătuită din 9 cadre pentru monitorizarea şi supravegherea eventualelor evenimente care pot genera situaţii de urgenţă.

CLSU Pristol acţionează pentru consolidarea digului de apărare a satului Cozia cu  30 persoane şi 2 utilaje grele, iar din partea S.G.A. Mehedinţi 2 ingineri specialişti, 36 angajaţi cu 5 utilaje grele (1 încărcător frontal, 2 buldoexcavatoare, 1 autobasculată – 20 tone, 1 autospecială cu macara de  10 tone) şi o autoutilitară.

Pentru consolidarea aceluiaşi dig  Staţia de Pompieri Vânju Mare acţionează  în sprijinul CLSU Pristol cu  un echipaj format din 10 subofiţeri şi  1 autocamion de intervenţie. De asemenea, la faţa locului este prezent şi subprefectul judeţului Mehedinţi.

În data de 16.05.2014 o patrulă din cadrul Serviciului Poliţiei de Frontiera Gîrla Mare a acordat sprijin unui număr de 3 persoane aflate împreună cu 2 autoturisme pe o ridicătură de pământ fiind surprinse de cresterea cotelor apei fluviului Dunărea în timp ce dormeau. Patrula Serviciului Poliţiei de Frontiera Gîrla Mare a transportat cele 3 persoane în loc sigur. În data de 17.05.2014 la ora 09:45, dispeceratul ISU Mehedinţi  a primit un apel prin S.N.U.A.U. 112 despre cele  2 autoturisme rămase izolate. A fost anunţat şeful SVSU Gruia care impreună cu viceprimarul localităţii s-au deplasat la faţa locului. După recunoştere s-a stabilit ca cele 2 autoturisme să fie monitorizate, iar când situaţia va fi favorabilă se vor aduce la mal. Menţionăm că nu au fost puse în pericol viaţa şi integritatea celor 3 persoane.
Nu sunt afectate construcţii hidrotehnice cu rol de apărare la inundaţii.
Nu sunt semnalate avarii la reţelele de energie electrică şi de alimentare cu apă.
Nu sunt semnalate avarii pe căile de transport rutier şi feroviar.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS