25.1 C
Craiova
vineri, 20 iunie, 2025
Știri de ultima orăSportTenis - Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros

Tenis – Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros

Tenismana română Simona Halep, a patra favorită, s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros, în urma victoriei, scor 6-4, 6-3, cu Sloane Stephens, reuşind astfel să-şi egaleze cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam, după ce a ajuns în aceeaşi fază şi la Australian Open. Constănţeanca, locul 4 WTA, a avut nevoie de o oră şi 18 minute pentru a o învinge pe jucătoarea clasată pe locul 19 WTA (a 15-a favorită) şi pentru a accede astfel în antepenultimul act al turneului parizian, competiţie la care nu a pierdut niciun set în cele patru partide disputate la această ediţie.

În urma calificării în sferturi, Halep şi-a asigurat 430 de puncte WTA şi un premiu de 220.000 de euro.
În faza următoare, sportiva noastră o va întâlni pe învingătoarea din partida Lucie Safarova (Cehia, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 23) – Svetlana Kuzneţova (Rusia, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 27).
Simona Halep a mai ajuns o singură dată în sferturile de finală ale unui Grand Slam, în acest an la Australian Open, când a fost eliminată de Dominika Cibulkova din Slovacia, scor 6-3, 6-0.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS