16.7 C
Craiova
vineri, 16 mai, 2025
Știri de ultima orăSportFotbal - Craiova va organiza etapa zonală a Cupei Hagi Danone

Fotbal – Craiova va organiza etapa zonală a Cupei Hagi Danone

Preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Dolj, Silviu Bogdan, a anunţat astăzi, în cadrul unei conferinţe de presă, că instituţia pe care o conduce organizează în această lună trei competiţii la nivelul juniorilor, cea mai importantă fiind etapa zonală a Cupei Hagi Danone, care se va desfăşura la sfârşitul acestei săptămâni. Reprezentanta Doljului la această întrecere va fi Dinamyk Craiova, care s-a calificat mai departe din faza judeţeană. „Avem o lună cu trei evenimente importante. Am disputat un amical la Mogoşoaia cu selecţionata Doljului Under 16, unde am terminat la egalitate cu naţionala României Under 16. A doua acţiune va fi la sfârşitul acestei săptămâni. Este un demers al meu pe care îl urmăresc din toamna anului 2013. Turneul regional Cupa Hagi Danone se va desfăşura în premieră la Craiova. FRF a răspuns pozitiv la demersul nostru şi prima etapă de zona va începe cu oraşul Craiova. Suntem mândri că putem să organizăm acest turneu. A treia acţiune va fi pe 8 aprilie, atunci când vom organiza un meci amical între juniorii Under 15 ai Doljului şi selecţionata României U15, pregătită de Dumitru Uzunea. La acest meci avea promisiunea că va ajunge şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu”, a afirmat Silviu Bogdan. 

La întâlnirea cu mass-media au mai fost prezenţi Costel Dumitraşcu, antrenorul echipei Dinamyk Craiova (grupa 2012), şi doi jucători ai formaţiei din Bănie: căpitanul echipei – Mihai Stan şi Teodor Drăghici.
Echipele participante la acest turneu vor fi: Dinamyk Craiova (Dolj), GSA Nucet(Dâmboviţa), SCM Piteşti(Argeş), CSM Vâlcea (Vâlcea), CSS Turnu-Măgurele (Teleorman), CSS Slatina(Olt).
Mai multe amănunte, în ediţia tipărită de mâine a GdS.


Editor: Alexandru Vîrtosu

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS