1.2 C
Craiova
luni, 26 ianuarie, 2026
Știri de ultima orăActualitateMehedinţi: Anchetă în cazul a zeci de câini morţi în comuna Pătulele

Mehedinţi: Anchetă în cazul a zeci de câini morţi în comuna Pătulele

Poliţia Mehedinţi a deschis o anchetă după ce a fost sesizată că zeci de câini ar fi fost otrăviţi în comuna Pătulele, cadavrele acestora fiind împrăştiate pe străzi şi la groapa de gunoi, informează mediafax.ro, Locuitorii din Pătulele spun că animalele au început să moară în urmă cu o lună, când pe drumurile din comună, dar şi în gospodării ar fi fost aruncată otravă. Proprietarii animalelor îşi îndreaptă acuzaţiile către reprezentanţii Primăriei Pătulele.

Primarul comunei Pătulele, Ion Țicu, spune că nu a fost înştiinţat despre cadavrele animalelor şi i-a acuzat pe jurnaliştii care i-au solicitat un punct de vedere că le-ar fi ucis. „Pe mine nu m-a sesizat nimeni. Eu consider că dumneavoastră când aţi venit i-aţi omorât înainte şi i-aţi dus acolo la groapă. Asta dacă sunt, dacă există, eu nu ştiu nimic. Ce ştiţi dumneavoastră de ei, asta ştiu şi eu”, a spus Ţicu.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Mehedinţi, inspector principal Nicolae Lohon, a precizat că în urma sesizărilor depuse de către localnici cu privire la câinii otrăviţi poliţiştii au deschis o anchetă. Poliţiştii au sesizat Direcţia Sanitar-Veterinară Mehedinţi pentru a ridica de pe străzi cadavrele câinilor.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS