21.7 C
Craiova
marți, 19 august, 2025
Știri de ultima orăPoliticaInternational(VIDEO) Liderii europeni, primiți de șefa protocolului la Casa Albă - nu de Donald Trump

(VIDEO) Liderii europeni, primiți de șefa protocolului la Casa Albă – nu de Donald Trump

-

După ce săptămâna trecută l-a întâmpinat personal pe Vladimir Putin în Alaska, președintele Donald Trump nu a ieșit luni să salute cei șapte lideri europeni care au sosit la Casa Albă pentru o întâlnire comună cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski.

Șefa protocolului de la Casa Albă alături de Ursula von der Leyen
Șefa protocolului de la Casa Albă alături de Ursula von der Leyen

Printre liderii prezenți la Washington s-au numărat:

  • Keir Starmer, prim-ministrul Marii Britanii;
  • Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene;
  • Giorgia Meloni, prim-ministrul Italiei;
  • Emmanuel Macron, președintele Franței;
  • Friedrich Merz, cancelarul Germaniei;
  • Alexander Stubb, președintele Finlandei;
  • Mark Rutte, secretarul general al NATO.
Monica Crowley și Emmanuel Macron
Monica Crowley și Emmanuel Macron

O asemenea reuniune a atâtor lideri europeni la Casa Albă, în același timp și cu atât de puțină vizibilitate protocolară, este considerată fără precedent în ultimii ani.

Protocol cu Monica Crowley, nu cu președintele

Liderii au fost întâmpinați de Monica Crowley, șefa protocolului și fostă personalitate Fox News, nu de Trump însuși. Președintele american a recunoscut importanța vizitei abia ulterior, printr-un mesaj pe Truth Social:
„Niciodată nu am avut atât de mulți lideri europeni aici în același timp. O mare onoare pentru America.”

Întâlnire directă cu Zelenski

Înainte de a ajunge la Casa Albă, cei șapte lideri europeni s-au întâlnit cu Zelenski la Ambasada Ucrainei din Washington, unde au reafirmat sprijinul pentru Kiev. Președintele ucrainean a publicat pe X un videoclip în care îi salută călduros și a scris:

„Trebuie să oprim crimele și le mulțumesc partenerilor noștri pentru eforturile lor. Ucraina este pregătită pentru un armistițiu real și pentru o nouă arhitectură de securitate. Avem nevoie de pace.”

Context și precedente

Gestul lui Trump contrastează cu atitudinea sa față de Putin, dar nu este o premieră. În februarie, președintele francez Emmanuel Macron a intrat singur în Casa Albă, fără a fi întâmpinat de liderul american.

Totuși, Trump s-a întâlnit anterior, individual, cu majoritatea liderilor europeni prezenți la Washington luni, salutându-i personal în alte vizite.

Episodul subliniază diferența de ton pe care Trump o adoptă față de aliații europeni și față de Moscova, în timp ce Zelenski și partenerii săi europeni încearcă să transmită un mesaj de unitate în sprijinul Ucrainei, potrivit Wall Street Journal.

Citește și: Gorj: Depistat băut la volan

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Guvernul a amânat din nou atribuirea unei locuinţe de...

Guvernul a amânat din nou, miercuri, fără explicații, hotărârea...

ȘTIRI GdS