16.2 C
Craiova
marți, 13 mai, 2025
Știri de ultima orăActualitateCulturaTeatrul Colibri, invitat la Festivalul Internațional de Animație „Gulliver“ de la Galați

Teatrul Colibri, invitat la Festivalul Internațional de Animație „Gulliver“ de la Galați

Teatrul Colibri Craiova participă la Festivalul Internațional de Animație „Gulliver“, ediția a XXXI-a, la invitația Teatrului pentru copii și tineret „Gulliver“ din Galați.

Artiștii craioveni participă cu spectacolul „Albă ca Zăpada“, de Cristian Pepino după Frații Grimm. Vor juca actorii:

  • Andreea Ionescu,
  • Geo Dinescu,
  • Oana Stancu,
  • Marin Fagu,
  • Cosmin Dolea,
  • Daniel Mirea,
  • Ionica Dobrescu,
  • Adriana Ioncu,
  • Robert Iovan,
  • Emanuel Popescu,
  • Alis Ianoș.

Spectacolul „Albă ca Zăpada“ își propune să fie o versiune contemporană a celebrului basm, fiind acordată o atenție deosebită motivațiilor personajelor.

Publicul gălățean se va bucura de spectacolul „Albă ca Zăpada“ miercuri, 14 mai, ora 11:00, la Casa de Cultură a Studenților.

Festivalul va găzdui și conferința „Provocări ale teatrului pentru copii și tineret“, la care vor participa managerii celor mai reprezentative teatre pentru copii și tineret din țară și în cadrul căreia vor fi discutate teme de interes pentru toți cei care activează în domeniul artelor spectacolului, care au ca public țintă copiii, adolescenții și tinerii.

Citește și: Autoritățile au declarat stare de urgență în Tripoli, Libia

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS