6.8 C
Craiova
duminică, 21 decembrie, 2025
Știri de ultima orăLocalRăspundem cititorilor

Răspundem cititorilor

Altă adeverinţă

Doamna Marcu Maria, în urma sesizării trimise pe adresa redacţiei GdS, referitoare la dosarul dumneavoastră la Casa Judeţeană de Pensii Dolj, vă informăm că operaţiunea de recalculare s-a efectuat în conformitate cu prevederile H.G. nr. 1550/2004 şi O.U.G. nr. 4/2005 şi în baza documentaţiei din dosarul existent în arhiva Casei Judeţene de Pensii Dolj.

În urma recalculării dosarului de pensie a rezultat un punctaj mai mic faţă de cel aflat în plată anterior recalculării, menţinându-se în continuare pensia cea mai avantajoasă. Majorările valorii punctului de pensie la 1.01.2006, cu un procent de aproximativ 9,3%, de la data 1.09.2006 cu un procent de 5% şi de la 1.12.2006 cu un procent de 16,8% s-au aplicat asupra punctajului rezultat în urma recalculării.

Adeverinţa nr. 31/8.01.2007, eliberată de Spitalul de Psihiatrie Poiana Mare, a fost utilizată la determinarea punctajului mediu anual relculat. Sporul de conducere, spor ce este menţionat în adeverinţa nr. 31/8.01.2007 eliberată de Spitalul de Psihiatrie Poiana Mare, NU a putut fi utilizat la determinarea punctajului mediu anual deoarece nu este precizat temeiul legal în baza căruia a fost acordat acest spor şi nici nu se face menţiunea că a fost virată cota de CAS pentru acest spor. Începând cu 1.01.1991, sporul de noapte cuprins în adeverinţa mai sus menţionată nu mai putea fi acordat conform Legii nr. 57/1974, deoarece aceasta nu mai era în vigoare la acea dată. Pentru ca elementele menţionate mai sus să poată fi utilizate la determinarea punctajului mediu anual recalculat trebuie să vă adresaţi Spitalului de Psihiatrie Poiana Mare pentru refacerea adeverinţei.

Sorina STĂICULESCU

Veţi primi banii în octombrie

Dl. Matican Grigore (dosar nr. 222067) este pensionar la limita de vârstă cu vechime completă din 2001. Operaţiunea de recalculare s-a efectuat în conformitate cu prevederile H.G.1550/2004 şi O.U.G.4/2005 şi în baza documentaţiei din dosarul de pensie existent în arhiva Casei Judeţene de Pensii Dolj.

În urma recalculării dosarului de pensie a rezultat un punctaj mai mare faţă de cel aflat în plată anterior recalculării. Majorările valorii punctului de pensie de la 1.01.2006 cu aproximativ 9,3%, de la data de 1.09.2006 cu 5% şi de la data de 1.12.2006 cu 16,8% s-au aplicat asupra punctajului rezultat în urma recalculării. Adeverinţele nr. 317/15.11.2004- eliberată de SC Automobile Craiova SA, nr. 185/23.03.2006 – eliberată de SC Metal Lemn SA Criaova, nr. 2223/09.11.2004- eliberată de SC Daewoo Automobile SA, depuse de dumneavoastră la CJP Dolj, au fost utilizate la determinarea punctajului mediu anual recalculat, emiţându-se decizia nr. 222067/09.03.2007, decizie ce v-a fost transmisă.

În ceea ce priveşte elementele cuprinse în adeverinţa nr. 2748/25.11.2005, eliberată de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare şi Încercări pentru Electrotehnica Craiova, respectiv sporul de vechime, conform OUG.4/2005, (privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat) pentru perioada anterioară datei de 1.04.1992, sporul de vechime în muncă se calculează automat, potrivit prevederilor art. 164 alin. (3) din Legea nr. 19/2000.

Adeverinţa nr. 572/23.03.2007 eliberată de SC Dawoo Automobile SA a fost utilizată la determinarea punctajului mediu anual recalculat, emiţându-se decizia nr. 222067/03.09.2007, decizie ce v-a fost transmisă. Pensia astfel recalculată, precum şi diferenţele aferente cuvenite vă vor fi acordate în cadrul lunii octombrie 2007.

Deoarece înainte de 1.01.1963 nu era legiferată obligaţia înscrierii în carnetele de muncă a salariilor, Casa Naţională de Pensii şi Alte Drepturi de Asigurări Sociale – Bucureşti şi Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale şi Familiei au iniţiat OUG 19/ 2007 pentru completarea Legii 19/2000 (privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale) publicată în Monitorul Oficial nr. 208/28.03.2007, ordonanţă ce prevede faptul că, pentru perioadele anterioare datei de 1.01.1963, la determinarea punctajului mediu anual se va utiliza un punct pentru fiecare lună de stagiu de cotizare pentru cei care în carnetul de muncă nu au înregistrate drepturile salariale şi nici nu sunt dovedite. În urma aplicării ordonanţei mai sus-menţionate, cuantumul pensiei de care dumneavoastră beneficiaţi s-a majorat începând cu 1.07.2007.

Sorina STĂICULESCU

Vina aparţine primăriei

Cristi Dumitrescu, din oraşul Băileşti, judeţul Dolj, a primit o înştiinţare de la Primăria Băileşti că are de achitat o amendă primită în anul 2002, sancţiune de care bărbatul nu ştie. Bărbatul spune că a căutat martorul care figurează pe procesul-verbal, însă acesta nu locuia la adresa respectivă.

Poliţiştii doljeni au cercetat cazul şi au stabilit că vina aparţinePrimăriei Băileşti, care nu l-a înştiinţat la timp pe bărbat că are o amendă de achitat. Conform IPJ Dolj, sancţiunea aplicată lui Cristi Dumitrescu pe 24.04.2002, pentru că nu avea permisul de conducere asupra sa, se regăseşte şi în registrul de procese-verbale de contravenţie. S-au făcut verificări şi în ceea ce priveşte martorul trecut în procesul-verbal, acesta figurând cu aceste date, însă este posibil să se fi mutat de la adresa la care figura în anul 2002.

Poliţiştii doljeni au concluzionat că amenda a fost dată conform legislaţiei în vigoare la acea dată, că poliţistul respectiv nu şi-a depăşit atribuţiile, contravenientul a refuzat să semneze procesul-verbal, vina aparţinând în acest caz primăriei, care l-a înştiinţat târziu pe băileştean despre amendă.

Aldezir MARIN

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS