Vremea se răceşte

Administraţia Naţională de Meteorologie a anunţat că, în intervalul 23 octombrie – 5 noiembrie, vremea se va răci la nivelul întregii ţări, temperaturile urmând să înregistreze o scădere de până la 12 grade Celsius. În următoarele două săptămâni sunt aşteptate ninsori la munte şi în zona Maramureşului.
În Oltenia, după primele patru zile mai calde din intervalul de prognoză, regimul termic va marca o scădere accentuată, iar pe 29 octombrie maximele diurne vor atinge medii de aproximativ 8 grade şi minimele vor fi de circa 1…2 grade. Ulterior, un nou proces de încălzire treptată va determina revenirea la valori termice apropiate de cele normale, cu medii ale maximelor de 15…16 grade şi ale minimelor de 6 grade. Probabilitatea de apariţie a precipitaţiilor mai însemnate cantitativ şi mai extinse ca arie va fi mare în intervalul 27 – 29 octombrie, în rest doar pe arii restrânse va ploua, în general slab cantitativ.
În Muntenia, până pe 26 octombrie, regimul termic mediu se va menţine în mod constant uşor mai ridicat comparativ cu mediile multianuale ale perioadei. În intervalul 26 – 29 octombrie va avea loc un proces de răcire accentuată şi se vor atinge minime de 2 grade şi maxime de circa 8 grade, ce vor caracteriza o vreme deosebit de rece pentru data respectivă. Între 30 octombrie şi 2 noiembrie, regimul termic va marca o creştere treptată, iar în intervalul 2 – 5 noiembrie valorile termice se vor menţine apropiate de cele climatologic normale pentru începutul acestei luni. Probabilitatea de apariţie a precipitaţiilor mai importante cantitativ şi pe arii extinse va fi semnificativă în intervalul 27 – 29 octombrie. Ulterior, vor fi ploi în general slabe cantitativ şi pe arii mai restrânse.
La munte, valorile termice se vor menţine relativ constante, cu medii ale maximelor diurne de circa 10 grade până pe 26 octombrie, când vremea va intra într-un proces de răcire accentuată, astfel încât pe 29 octombrie temperaturile maxime vor atinge, în medie, 0 grade, iar minimele nocturne vor coborî spre -6 grade. În a doua parte a intervalului, vremea se va încălzi treptat. Probabilitatea de precipitaţii însemnate cantitativ va fi mare între 27 şi 29 octombrie, când vor predomina ninsorile, după care tendinţa va fi de predominare a ploilor, care vor fi slabe cantitativ şi se vor semnala pe arii restrânse.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS