15.6 C
Craiova
sâmbătă, 23 august, 2025
Știri de ultima orăActualitateMinistrul Sănătăţii a cerut un control în cazul pacientului decedat la Spitalul Judeţean Slatina

Ministrul Sănătăţii a cerut un control în cazul pacientului decedat la Spitalul Judeţean Slatina

Ministrul Sănătăţii, Ritli Ladislau, a cerut, miercuri seară, efectuarea unui control în cazul pacientului decedat duminică la secţia Psihiatrie a Spitalul Judeţean Slatina, caz în care este implicat un medic de urgenţă care a fost sancţionat în 2009 prin desfacererea contractului de muncă.
Decizia ministrului Sănătăţii vine după ce rapoartele Direcţiei de Sănătate Publică Olt şi conducerii Spitalului Judeţean Slatina transmise miercuri seară au evidenţiat noi deficienţe în activitatea medicului respectiv, se precizează într-un comunicat al Ministerului Sănătăţii. Din echipa de control a Ministerului Sănătăţii va face parte, pe lânga medici specialişti în medicina de urgenţă, şi un jurist. De asemenea, Ministerul Sănătăţii va solicita autorităţilor locale în administrarea cărora se află unitatea medicală, precum şi Colegiului Medicilor din Romania, să desemneze câte un reprezentat care să facă parte din această echipă.
Duminică după-amiază, Marin Mitrache, de 65 de ani, din comuna Găneasa, a fost adus cu ambulanţa la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean Slatina. Medicul de gardă, Cornel Fulga, a refuzat să-l investigheze pe motiv că este băut şi agitat. 
La circa opt ore de la internare, bărbatul a decedat, în ciuda eforturilor medicilor de la Psihiatrie de a-l salva. Potrivit primelor investigaţiilor făcute de aceştia, bătrânul nu consumase alcool, iar decesul ar fi fost cauzat de o boală de plămâni. Pentru stabilirea cu exactitate a cauzei decesului, s-a dispus efectuarea necropsiei.
La sesizarea medicilor de la secţia de Psihiatrie, Comisia pentru cercetarea deceselor din cadrul SJU Slatina a început cercetări pentru a stabili dacă bătrânul putea fi salva în cazul în care ar fi fost diagnosticat din timp cu boala de care suferea. Surse din cadrul Comisiei pentru cercetarea deceselor susţin că medicul în cauză ar fi recunoscut faptul că nu l-a consultat pe bătrân deoarece "i s-a părut că este beat".
Medicul Cornel Fulga a revenit în cadrul UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă Slatina în vara anului trecut, după ce judecătorii Tribunalului Olt au hotărât că nu se face vinovat de "omor din culpă" în cazul ,,Mihai Constantinescu”. Fulga a fost demis în ianuarie 2009, în urma unei anchete desfăşurate de Corpul de control al fostului ministru al Sănătăţii Ionuţ Bazac, după ce un bătrân din Drăgăneşti Olt, plimbat timp de patru ore între diferite secţii ale spitalului, a murit în final într-o sală de aşteptare a unităţii. Colegiul Medicilor din România, la propunerea structurii judeţene, a decis, în urma anchetării cazului, ridicarea dreptului de liberă practică pentru şase luni pentru medicul Cornel Fulga. El şi-a recăpătat dreptul de a profesa în urma unei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile a judecătorilor de la Curtea de Apel Craiova.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS