21.6 C
luni, 27 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMureşan, al 17-lea la antrenamente

Mureşan, al 17-lea la antrenamente

Marele Premiu de Motociclism al Turciei, programat mâine, pe circuitul de lângă Istanbul, a debutat ieri cu sesiunile de antrenamente libere. La clasa mezină, 125 cc, Robert Mureşan, singurul pilot român din competiţie, a obţinut la primul antrenament al 17-lea timp, din 35 de participanţi. Pilotul arădean de 17 ani a fost înregistrat cu timpul de două minute,18 secunde şi 809 miimi, cel mai bun dovedindu-se britanicul Bradley Smith (Repsol Honda), care a fost cu 3,9 secunde mai rapid decât Mureşan. Coechipierul lui Robi de la AJO Motorsport Derbi, austriacul Michael Ranseder, a avut al optulea timp, fiind cronometrat în două minute, 17 secunde şi 80 de miimi. În prima sesiune de calificări, Mureşan a ocupat locul 30.
La prima ieşire pe circuit a motoarelor de la clasa MotoGP, americanul Colin Edwards a stabilit timpul etalon (1:57.422), fiind urmat de cei doi reprezentanţi ai echipei Suzuki, Chris Vermeulen şi John Hopkins. Campionul mondial Nicky Hayden a fost înregistrat cu al 11-lea timp (1:59.209), în vreme ce fostul campion şi actualul lider al ierarhiei piloţilor, Valentino Rossi, a ocupat doar poziţia a 17-a (2:00.539). Italianul a fost deranjat de condiţiile meteo din Turcia încă de joi, când şi-a exprimat îngrijorarea faţă de capacitatea pneurilor Michelin de a se comporta bine la temperaturile joase de la nivelul pistei.