luni, 27 mai, 2024
Știri de ultima orăSportUltimul tren pentru UEFA

Ultimul tren pentru UEFA

Rapidul, Petrolul, Farul si FC National incep astazi lupta pentru calificarea in ultimul act al competitiei KO.

Cupa României revine in actualitate, astazi fiind programate partidele din prima mansa a semifinalelor. Pentru a ajunge in finala competitiei KO, Rapidul trebuie sa treaca de surpriza Petrolul Ploiesti, singura divizionara B ramasa in cursa, dar care a eliminat doua echipe cu nume, Dinamo si Poli Timisoara. Pentru giulesteni, meciul are o importanta capitala. Cum in campionat elevii lui Razvan Lucescu sunt departe de titlu, singura sansa pentru ca ei sa evolueze si in sezonul viitor in Cupa UEFA este sa câstige Cupa României. Rapidistii au si o motivatie in plus, având de luat o revansa in fata ploiestenilor dupa ce acestia le-au suflat trofeul in 1995, acesta fiind si ultimul care a poposit in provincie. Partida din Giulesti va incepe la ora 20.30 (in direct la Pro TV) si va fi arbitrata de craioveanul Sebastian Coltescu, acesta fiind ajutat de asistentii Miklos Nagy si Sebastian Gheorghe. In drumul spre penultimul act al competitiei, Rapid le-a depasit pe FCM Resita (saisprezecimi, 1-0), Cetate Suceava (optimi, 3-2) si Poli Iasi (sferturi, 1-0), in timp ce traseul Petrolului a fost ceva mai lung: 1-0 cu Poiana Câmpina (faza a 5-a), 1-0 cu Chimia Brazi (faza a 6-a), 2-1 cu Gloria Bistrita (saisprezecimi), 2-1 cu Dinamo (optimi), 3-2 cu Poli Timisoara (sferturi).

Farul – FC National

Cea de-a doua semifinala, programata pe Litoral, de la ora 18.00, le opune pe Farul, finalista editiei trecute, si FC National, gruparea cea mai norocoasa din competitie, „bancarii“ trecând de ultimele doua tururi ale Cupei dupa loviturile de departajare. FC National a pierdut doua finale in ultimele zece editii ale competitiei (2-4 cu Steaua, in 1997, si 0-1 cu Dinamo, in 2003), in vreme ce pentru „marinari“ prezenta in finala de anul trecut, câstigata cu 1-0 de Dinamo, a reprezentat o premiera. Farul a trecut in saisprezecimi de Gloria Buzau (2-1), in optimi de Rapid II (4-3), iar in sferturi de Jiul Petrosani (1-0), in timp ce FC National a eliminat, pe rând, pe CFR Timisoara (3-1), Universitatea Craiova (4-3 la penaltiuri) si Otelul Galati (4-3 la penaltiuri). Partida de la Constanta va fi arbitrata de Lucian Dan (Aiud), ajutat de Gheorghe Negoita (Braila) si Pavel Gheba (Tulcea). Meciurile retur sunt programate pe 26 aprilie.