20.6 C
luni, 20 mai, 2024

Scurte ştiri

Anca Măroiu s-a descurcat onorabil
Sportiva craioveană Anca Măroiu nu a reuşit să depăşească faza optimilor de finală ale probei feminine de spadă individual din cadrul CE de scrimă de la Leipzig (Germania), informează site-ul eurofencing.info, citat de Mediafax. Sportiva noastră a fost învinsă de germana Imker Duplizer cu scorul de 15-11. Pentru a ajunge în optimi, Anca Măroiu a stat în primul tur, iar în actul secund a învins-o pe italianca Mara Navarria, scor 15-14. La proba feminină de spadă individual, România a mai fost reprezentată de craioveanca Iuliana Măceşeanu, care a fost eliminată în turul doi, după ce a stat în turul inaugural, de italianca Francesca Quondamcarlo, scor 15-7. Celelalte două sportive pregătite de tehnicianul craiovean Dan Podeanu, Ana Maria Brânză şi Simona Alexandru, nu au reuşit să treacă de primul tur. Ana Maria Brânză a părăsit competiţia după ce a fost depăşită de altă italiancă, Bianca Del Carretto, cu 13-9, în timp ce Simona Alexandru nu a reuşit să treacă de rusoaica Tatiana Logounova, fiind învinsă cu scorul de 15-10. Din lotul României, condus de preşedintele FRS, Ana Pascu, mai fac parte următorii sportivi: Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu, Cosmin Hâncianu şi Alexandru Sireteanu (sabie masculin), Virgil Sălişcan, Radu Daraban, Alexandru Diaconu (floretă masculin), Adrian Pop, Cosmin Kortyan, Adrian Szilagyi şi Bertalan Arkosi (spadă masculin), Andreea Pelei, Bianca Pascu, Elena Munteanu şi Mihaela Bulică (sabie feminin). Va lipsi cel mai valoros sabrer român al momentului, Rareş Dumitrescu, nerefăcut după o operaţie la genunchi.

Vara şahistă craioveană şi-a desemnat câştigătorii
Colegiul Naţional „Carol I“ a găzduit, în perioada 15-18 iulie, ediţia a 17-a a turneului „Vara şahistă craioveană“, competiţie organizată cu ajutorul CS Dacia Craiova şi al Casei de Cultură „Traian Demetrescu“. La start s-au aflat 26 de seniori şi numeroşi copii şi junori, care au oferit partide extrem de frumoase. Iată clasamentul general la seniori: 1. Aurelian Ciobanu (ASC Rm. Vâlcea), 2. Claudiu Prunescu (CS Tinerii Maeştrii Craiova), 3. Şerban Bărbuleanu – care are 14 ani şi a fost revelaţia întrecerii – („Palatul Copiilor Craiova“), 4. Nicolae Albescu (Albatros Drăgăşani), 5. Nicolae Nicolaescu (CS Tinerii Maeştrii Bucureşti), 6. Constantin Marin (ASC Rm. Vâlcea). S-au atribuit şi premii speciale, după cum urmează: locul I – Ioana Cârlig (CSM Craiova), locul II – Maria Stanciu (CSM Craiova), locul III – Ioana Floroiu. Au mai fost recompensaţi moral şi câştigătorii de la copii şi juniori: fete: 12 ani – Andreea Tobă, 14 ani – Ciocan Clara, 16 ani – Andreea Kevorchian; băieţi: 10 ani – Vlad Ciorâcă, 12 ani – Robert Gănescu, 16 ani – Cătălin Cernea, 18 ani – Vlad Cojoacă. Cei mai vârstnici participanţi au fost Apolon Uţă (75 de ani), din Lugoj, şi Ion Bătrâncă (64 de ani), de la CS Dacia Craiova.

Voleibaliştii români au ratat bronzul
Naţionala de volei masculin a României a ratat câştigarea medaliilor de bronz în Liga Europeană, după ce a fost învinsă, în finala mică a Turneului Final Four de la Guadalajara, de reprezentativa Turciei, scor 3-2 (25-19, 22-25, 17-25, 25-16, 15-13), notează Mediafax. În semifinale, elevii lui Stelian Moculescu şi Aurel Vlaicu au cedat la mare luptă în faţa Portugaliei, scor 2-3, în timp ce Turcia a fost depăşită clar de echipa gazdă, Spania, cu 3-0. Într-o reeditare a finalei Ligii Europene din 2007, Portugalia a învins Spania 3-1 (23-25; 25-23; 25-18; 25-21) în ultimul act al competiţiei şi va avea drept de joc la turneul de calificare al Ligii Mondiale. Naţionala României s-a calificat în premieră la Turneul Final Four al Ligii Europene, după ce s-a clasat pe locul secund în Grupa A din competiţie.

Înfrângeri cu Polonia şi Belarus
Selecţionata masculină de baschet a României a fost învinsă de formaţia Poloniei cu scorul de 96-73 (25-18, 22-15, 20-14, 29-26), duminică, în ultimul său meci din Grupa D a CE U-20, Divizia B, de la Oberwart (Austria), informează sport365.ro. Pentru echipa noastră au jucat următorii: Ioan Pop (9 puncte), Bariş Aktaş (9), Iulian Dincă (2), Ciprian Telinoiu (3), Andras Streţea (8), Cristian Corneanu (10), Vlad Corpodean (6), Rolland Török (6), Bogdan Ţibirna (21). În urma acestui rezultat, România a terminat pe ultimul loc în clasament, cu patru înfrângeri, după Polonia (8 puncte), Norvegia (7), Slovacia (6), Belarus (5). Baschetbaliştii noştri vor juca pentru locurile 13-17, cu Georgia, Elveţia şi Danemarca. Nici fetele nu au câştigat ultima partidă disputată în cadrul Grupei D a CE Under 20, de la Liepaja (Letonia), fiind depăşite cu 89-63 (23-20, 27-19, 18-12, 21-12) de reprezentativa Belarusului. Reprezentativa feminină a ocupat, de asemenea, ultimul loc, cu 3 puncte (3 înfrângeri), după Turcia (6 puncte), Lituania (5) şi Belarus (4). În acest ultim meci al României au jucat: Raluca Alecu, Alexandra Ionescu (2 puncte), Flavia Ferenczi, Alina Chivu (1), Cristina Bigică (18), Bianca Barbu (1), Arina Crăciun, Crenguţa Teodorescu, Gabriela Munteanu (11), Andreea Pop (4), Maria Manta (4), Elisabeth Pavel (22). În grupa pentru evitarea retrogradării în Divizia B, România va disputa şase jocuri, cu Bulgaria (19 şi 23 iulie), Suedia (20 şi 24 iulie) şi Germania (21 şi 25 iulie), ultimele două clasate urmând să părăsească prima scenă.