28.3 C
sâmbătă, 15 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportEchipa de la „Carol I“, câștigătoare a concursului „Elisabeta Polihroniade“

Echipa de la „Carol I“, câștigătoare a concursului „Elisabeta Polihroniade“

Elevii de la CN „Carol I“ au făcut echipă bună, câştigând concursul de şah de la Olăneşti

Aproximativ 300 de elevi din țară au participat la finala națională a concursului național școlar de șah „Elisabeta Polihroniade“, desfășurat recent la Olănești. Liceeni de la Colegiul Național „Carol I“ din Craiova s-au clasat pe primul loc la echipe mixte, într-o competiție cu 14 echipe. Instituția craioveană de învățământ a fost reprezentată de o echipă compusă din Mihai Davidescu, Teodor Ștefan Oprea, Ioana Andreea Cârlig și Bogdan Alexandru Cârlig. Aceștia au obținut și premii individuale pe mese, după cum urmează: Ioana Andreea Cârlig – locul 1, Teodor Ștefan Oprea – locul 2, Bogdan Alexandru Cârlig – locul 2 și Mihai Davidescu – mențiune. „Concursul a fost destul de dificil, deoarece fiecare participant de la alte echipe a avut Elo-ul mult mai mare decât elevii din Craiova, având și elevi nelegitimați. Prin participarea la această competiție am dorit să ne implicăm în sportul de masă. Acești elevi talentați și șahiști foarte buni ne-au răsplătit implicarea și așteptările noastre. De aceea este necesar să le oferim toate condițiile, dar și șanse de afirmare“, a declarat profesoara îndrumătoare Carmen Georgescu – Bărțăgui de la Colegiul Național „Carol I“.
Craiova a fost reprezentată la ciclul primar de Colegiul Național „Frații Buzești“, echipă clasată pe locul opt, din 23 de formații, în timp ce la gimnaziu, Liceul de Arte „Marin Sorescu“ a obținut locul 15 din 31 de echipe. Din garnitura CN „Frații Buzești“ au făcut parte sportivii Cristian Georgian Stoian (locul 1 la individual, masa 1), Gabriel Marcu, Andrei Adrian Roșu, Mihaela Bianca Enache. Liceul de Arte din Bănie a fost reprezentat de Robert Cristian Dobrea (locul 3 la individual), Claudiu Nedelea, Maria Anghel și Gabriela Anghel.