15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportLoredana Iordăchioiu, pe 12 la Mondiale

Loredana Iordăchioiu, pe 12 la Mondiale

Spadasina craioveană Loredana Iordăchioiu s-a clasat, ieri, pe locul 12 în proba individuală din cadrul Campionatului Mondial de scrimă, găzduit de capitala Franţei, Paris. Sportiva de la CS Universitatea Craiova (antrenor Dumitru Popescu) a fost cea mai bine clasată româncă, a fost învinsă în disputa pentru accederea în primele opt locuri de către reprezentanta gazdelor, Laura Colovic-Flessel (39 de ani), campioana olimpică în 1996, cu scorul de 15-12.  În turul anterior, Loredana trecuse de colega sa Ana Maria Brânză, vicecampioană olimpică în 2008, scor 15-12, reprezentanta clubului Steaua Bucureşti încheind concursul pe locul 19. Celelalte două spadasine din lotul pregătit de craioveanul Dan Podeanu, Anca Măroiu (sportivă din Craiova, dar care este legitimată la Steaua) şi Simona Alexandru, au fost eliminate după primul meci, încheind competiţia pe locurile 35, respectiv 42.  Sâmbătă este programată întrecerea pe echipe.