15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMartin, aur la Sofia

Martin, aur la Sofia

Sportivul Răzvan Martin a reuşit să câştige trei medalii de aur, la total, smuls şi aruncat, în limitele categoriei 69 kg, la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Sofia (Bulgaria), informează Agerpres. Sportivul nostru a obţinut primul loc la smuls, cu 151 kg, devansându-i în clasament pe chinezul Tang Deshang (147 kg) şi pe albanezul Daniel Godelli (140 kg). La aruncat, Martin s-a impus cu 189 kg, fiind urmat pe podium de Tang Deshang (180 kg) şi albanezul Briken Calja (175 kg). La total, Răzvan Martin a câştigat cu 340 kg, cu 13 kg mai mult decât chinezul Tang Deshang (327 kg) şi cu 25 kg mai mult decât Daniel Godelli (315 kg). La feminin, Dana Berchi (categoria 53 kg) s-a clasat pe şapte la smuls, cu 75 kg, pe nouă la aruncat, cu 92 kg, şi pe opt la total, cu 166 kg.