15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportDiavolii milanezi au devenit mieluşei

Diavolii milanezi au devenit mieluşei

Brazilianul Leonardo, tehnicianul formaţiei AC Milan, are zilele numărate la gruparea italiană. Formaţia sa a avut un start dezastruos de campionat fiind, după şase etape, pe locul 11 în Serie A, iar miercuri seară a pierdut, cu 0-1, disputa de pe teren propriu cu FC Zürich, din etapa a doua a Grupei C a Ligii Campionilor. Elveţienii au dat lovitura în minutul 10, prin Hannu Tihinen, care a înscris spectaculos în urma unei lovituri de colţ. Trupa lui Leonardo a forţat egalarea, însă Inzaghi nu a mai beneficiat de norocul său proverbial şi a irosit două mari oportunităţi de a marca. La pauză, antrenorul lui Milan i-a înlocuit pe Seedorf şi Flamini cu Ronaldinho şi Zambrotta, însă jocul „diavolilor“ nu s-a îmbunătăţit şi au părăsit terenul învinşi şi fluieraţi de suporteri.
Celălalt meci al Grupei C, Real Madrid – Olympique Marseille, care s-a disputat pe celebra arenă „Santiago Bernabeu“, a fost „rezolvat“ de elevii lui Manuel Pellegrini în doar şase minute, aceştia impunându-se cu 3-0. După o primă repriză fără gol, Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 58, Kaka a transformat un penalti în minutul 61, iar trei minute mai târziu tabela a fost „închisă“ de atacantul portughez la capătul unei combinaţii rapide la care au mai participat Kaka şi Benzema. Oaspeţii au jucat din minutul 60 în inferioritate numerică, fundaşul Souleymane Diawara fiind eliminat după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben. După disputarea a două etape, clasamentul Grupei C se prezintă astfel: 1. Real Madrid 6 puncte, 2. FC Zürich 3p, 3. AC Milan 3p, 4. Olympique Marseille 0p. În runda a treia, programată pe 21 octombrie, se vor juca meciurile Real Madrid – AC Milan şi FC Zurich – Olympique Marseille.