15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOltchim s-a distrat cu Jolidon

Oltchim s-a distrat cu Jolidon

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a jucat sâmbătă în faţa câtorva sute de spectatori contra clujencelor de la Jolidon, în cadrul etapei cu numărul 22 din Liga Naţională. Oltencele au început mai greu şi ardelencele au condus pe tabela de marcaj în debut, sperând că pot obţine un rezultat important în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Elevele lui Radu Voina au preluat conducerea abia în minutul 17, 8-7, şi, din acel moment, nu au mai cedat iniţiativa. La pauză a fost un rezultat strâns, 15-12, dar era clar că oaspetele au şanse minime să reuşească o mare surpriză. În partea a doua a întâlnirii, vâlcencele au zburdat pe teren şi elevele lui Covaciu nu au mai ţinut pasul. Diferenţa de pe tabelă s-a mărit treptat, chiar dacă Voina a rulat întreg lotul avut la dispoziţie. La final a fost 35-22 pentru Oltchim, care are un avans de două puncte faţă de principala urmăritoare, Rulmentul Braşov. În plus, oltencele au şi avantajul meciurilor directe şi, în mod normal, nu mai au cum să piardă cel de-al treilea titlu naţional consecutiv. În partida contra Jolidonului, pentru Vâlcea au marcat: Neagu – 8, Gatzel – 3, Luca – 2, Manea – 6, Maier – 3, Elisei – 1, Vădineanu – 2, Shymkute – 4, Vizitiu – 2, Pidpalova – 2, Avădanii – 2. Cele mai bune marcatoare de la Cluj au fost: Dincă – 6, Senocico şi Oltean, ambele cu patru goluri marcate.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 22-a din Liga Naţională: Rulmentul Urban Braşov – CSM Cetate Devatrans 39-24, Tomis Constanţa – CSM Ploieşti 34-33, HC Dunărea Brăila – HCM Hidroconcas Buzău 30-20, HCM Ştiinţa Baia Mare – HC Zalău 24-15, HCM Roman – KZN Slatina 32-19, HC Oţelul Galaţi – Rapid CFR Bucureşti 27-24.