15.9 C
joi, 23 mai, 2024

Adio, calificare!

Elevii lui „Piţi“ s-au împiedicat şi de Austria şi au făcut la Klagenfurt câteva gafe în defensivă, demne de campionatul judeţean, care au anulat practic şansele României de a mai ajunge la Campionatul Mondial.

La patru zile după înfrângerea cu Serbia, naţionala României, condusă de Victor Piţurcă, şi-a arătat din nou neputinţa şi a pierdut şi partida cu Austria, de la Klagenfurt, cu scorul de 2-1, şi, totodată, calificarea la Campionatul Mondial din Africa de Sud, programat anul viitor. Fără vedetele Mutu şi Chivu, ambii accidentaţi, tricolorii nu au început rău partida şi ne-au făcut să credem într-un rezultat bun în minutul 24, când tânărul Cristian Tănase a reuşit să deschidă scorul cu un şut de la 35 de metri, profitând de o ieşire hazardată a portarului gazdelor, Gspurning. Aceasta a fost prima reuşită în tricoul naţionalei a mijlocaşului de 22 de ani al lui FC Argeş.
După numai un minut, Austria a restabilit egalitatea prin Hoffer. Acesta a primit o pasă de la un coechipier, a profitat de greşelile flagrante ale lui Rădoi şi Tamaş şi a şutat cu exteriorul de la 14 metri la colţul lung al porţii apărate de Lobonţ.
Defensiva noastră a greşit din nou în minutul 44, iar Austria a preluat conducerea prin acelaşi Hoffer, care a primit o minge după o degajare greşită a lui Mirel Rădoi, a rămas singur cu Lobonţ şi a înscris cu un şut plasat de la 10-11 metri.

N-am mai reuşit să înscriem în repriza a doua

În partea a doua a meciului de la Klagenfurt, Austria a făcut pasul înapoi şi România a dominat jocul, dar nu a reuşit să depăşească defensiva gazdelor şi nici pe portarul Gspurning.
Mai mult, austriecii au fost aproape de gol prin Paul Scharner la două faze consecutive. La prima, Lobonţ a scos mingea de sub transversală, iar la a doua a trimis cu capul pe lângă poartă, de la 5 metri.
Piţurcă l-a introdus şi pe Marius Niculae în locul lui Gigel Bucur, dar nici această mutare n-a adus mari beneficii în ofensiva tricolorilor, care au fost totuşi aproape de egalare în minutul 72, când Nicoliţă şi apoi Cociş au ratat două ocazii bune.
Jocul României s-a animat în ultimul sfert de oră, datorită evoluţiei remarcabile a lui Cristi Tănase, acesta fiind la baza majorităţii acţiunilor de atac ale tricolorilor. Pasele date de el în careu n-au fost însă fructificate de Niculae, Goian sau Cociş.
Deşi toţi suporterii naţionalei României aşteptau ca în meciul cu Austria să-l vadă titular pe Max Nicu, Piţurcă l-a folosit pe acesta doar şapte minute, introducându-l în minutul 83, în locul lui Nicoliţă.

Suporterii au cerut demisia lui Piţurcă

La partida de pe stadionul din Klagenfurt au asistat 23.000 de spectatori, printre care şi aproximativ 4.000 de români. Aceştia din urmă i-au cerut, începând din minutul 15, demisia selecţionerului Victor Piţurcă şi au proferat injurii la adresa oficialilor FRF şi LPF. După marcarea primului gol al meciului, fanii români de la peluza nord au aprins mai multe torţe, iar după ce Austria a egalat, aceştia au aruncat torţele în teren, meciul fiind întrerupt pentru un minut. Suporterii români au afişat şi un banner pe care scria: „Sugestie de prezentare, nu e incendiu, groază sau teroare, e spectacol, lumină şi culoare“.
După înfrângerea din Austria, România rămâne pe locul cinci al grupei a 7-a de calificare, cu patru  puncte şi un golaveraj negativ, 6-10. Singura victorie a fost obţinută contra naţionalei Insulelor Feroe, în rest tricolorii înregistrând un egal, cu Franţa, şi trei înfrângeri, cu Lituania, Serbia şi Austria.

Preliminarii CM 2010, Grupa a 7-a
Austria – România 2-1
Stadion „Hypo Arena“, Klagenfurt, spectatori 23.000.
Au marcat: Hoffer ‘25, ‘44 / Cr. Tănase ‘24.
Austria: Gspurning – Schiemer, Prodl, Pogatetz, Ortlechner – Arnautovic (Korkmaz ‘69), Yaşin Pehlivan, Scharner, Beichler (Holzl ‘78) – Hoffer (Okotie ‘54), Maierhofer. Selcţioner: Dietmar Constantini.
România: Lobonţ – Contra, Tamaş, Goian, Raţ – Rădoi (D. Stoica ‘46) – Nicoliţă (Maximilian Nicu ‘84), Cociş, Cr. Tănase, Bucur (M. Niculae ‘67) – Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.
Cartonaşe galbene: Prodl, Pogatetz, Scharner / Marica
Arbitri: Craig Thompson – Tom Murphy, Martin Cryans (toţi din Scoţia).

Preliminarii CM 2010, Zona Europeană

Miercuri au avut loc mai multe meciuri din preliminariile Cupei Mondiale din 2010. Iată rezultatele înregistrate şi clasamentele grupelor. Grupa 1: Ungaria – Malta 3-0 (Hajna ‘6, Gera ‘80, Juhasz ‘90), Danemarca – Albania 3-0 (Andreasen ‘31, S. Larsen ‘37, C. Poulsen ‘80). Clasament: 1. Danemarca 13p (5j), 2. Ungaria 13p (6j), 3. Portugalia 6p (5j), 4. Suedia 6p (4j), 5. Albania 6p, (7j) 6. Malta 1p (7j). Grupa 2: Letonia – Luxemburg 2-0 (Zigajevs ‘44, Verpakovskis ‘75), Grecia – Israel 2-1 (Salpingidis ‘33, Samaras ‘67 – penalti / Barda ‘59), Elveţia – Moldova 2-0 (N’Kufo ‘20, Frei ‘53). Clasament: 1. Grecia 13p (6j), 2. Elveţia 13p (6j), 3. Letonia 10p (6j), 4. Israel 9p (6j), 5. Luxemburg 4p (6j), 6. Moldova 1p (6j). Grupa 3: Cehia – Slovacia 1-2 (Grygera ‘30 / Sestak ‘22, Jendrisek ‘83), Polonia – San Marino 10-0 (Boguski ‘1, ‘27, Smolarek ‘18, ‘60, ‘72, ‘81, Lewandowski ‘43, ‘62, Jelen ‘51, Saganowski ‘88), Irlanda de Nord – Slovenia 1-0 (Feeney ‘73). Clasament: 1. Irlanda de Nord 13p (7j), 2. Slovacia 12p (5j), 3. Polonia 10p (6j), 4. Cehia 8p (6j), 5. Slovenia 8p (6j), 6. San Marino 0p (6j). Grupa 4: Liechtenstein – Rusia 0-1 (Zirianov ‘38), Ţara Galilor – Germania 0-2 (Ballack ‘11, A. Williams ‘48 – autogol). Clasament: 1. Germania 16p (6j), 2. Rusia 12p (5j), 3. Finlanda 7p (4j), 4. Ţara Galilor 6p (6j), 5. Azerbaidjan 1p (4j), 6. Liechtenstein 1p (5j). Grupa 5: Estonia – Armenia 1-0 (Puri ‘83), Turcia – Spania 1-2 (Senturk ‘26 / Xabi Alonso ‘63, Riera ‘90), Bosnia – Belgia 2-1 (Dzeko ‘12, ‘15 / Swerts ‘89). Clasament: 1. Spania 18p (6j), 2. Bosnia 12p (6j), 3. Turcia 8p (6j), 4. Belgia 7p (6j), 5. Estonia 5p (7j) 6. Armenia 1p (7j). Grupa 6: Kazahstan – Belarus 1-5 (Abdulin ‘10 / Hleb ‘48, Kalacev ‘54, ‘64, Stasevic ‘57, Rodionov ‘99), Andorra – Croaţia 0-2 (Klasnic ‘15, Eduardo da Silva ‘35), Anglia – Ucraina 2-1 (Crouch ‘29, Terry ‘85 / Şevcenko ‘74), Clasament: 1. Anglia 15p (5j), 2. Croaţia 10p (5j), 3. Ucraina 7p (4j), 4. Belarus 6p (5j), 5. Kazahstan 3p (6j), 6. Andorra 0p (5j). Grupa 7: Austria – România 2-1 (Hoffer ‘25, ‘44 / Tănase ‘24), Franţa – Lituania 1-0 (Ribery ‘75). Clasament: 1. Serbia 12p (5j), 2. Franţa 10p (5j), 3. Lituania 9p (6j), 4. Austria 7p (5j), 5. România 4p (5j), 6. Insulele Feroe 1p (4j). Grupa 8: Bulgaria – Cipru 2-0 (I. Popov ‘8, Makriev ‘90), Georgia – Muntenegru 0-0, Italia – Irlanda 1-1 (Iaquinta ‘10 / R. Keane ‘87). Clasament: 1. Italia 14p (6j), 2. Irlanda 12p (6j), 3. Bulgaria 7p (6j), 4. Cipru 4p (6j), 5. Muntenegru 3p (5j), 6. Georgia 3p (7j). Grupa 9: Olanda – Macedonia 3-0 (Kuyt ‘16, ‘41, Huntelaar ‘25), Scoţia – Islanda 2-1 (McCormack ‘39, Fletcher ‘65 / Sigurdsson ‘84). Clasament: 1. Olanda 15p (5j), 2. Scoţia 7p (5j) 3. Islanda 4p (5j), 4. Macedonia 3p (4j), 5. Norvegia 2p (3j).