15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRemiza in derbiul din Ligue 1

Remiza in derbiul din Ligue 1

Olympique Lyon si Auxerre au incheiat la egalitate, 1-1, partida disputata duminica seara, pe „Stade Gerland“.

In runda a 23-a din Ligue 1 s-a disputat unul dintre derbiurile de traditie ale acestui campionat, Olympique Lyon – Auxerre. Disputa de pe „Stade Gerland“ s-a incheiat nedecis, 1-1. Atacantul originar din Mali, Mahmadou Diarra, a deschis scorul pentru gazde, in minutul 43, iar oaspetii au egalat cu un minut inainte de final, prin Peguy Luyindula, fotbalist care a jucat in ofensiva formatiei din Lyon timp de trei ani (2001-2004).

In ciuda acestei remize, Lyon continua sa conduca detasat in clasament, având un avans de 12 puncte fata de Bordeaux. „Girondinii“ au invins sâmbata, acasa, pe RC Strasbourg, cu 2-1, prin golurile marcate de Fernando (’37) si Faubert (’90+3), respectiv Le Pen (’10-penalti).

Tot sâmbata, formatia antrenata de românul Ladislau Bölöni, Rennes, a fost invinsa pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de Nancy. Golurile au fost inscrise de J. Brison (’56) si Duchemin (’90+4).

Echipa la care evolueaza atacantul român Claudiu Keseru, FC Nantes, s-a impus clar in meciul din deplasare cu FC Metz, cu scorul de 4-1. Oaspetii au punctat prin Guillon (’23), M. Diallo (’42, ’65) si D. Payet (’90+1), in timp ce golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Proment (’27). Keseru nu a jucat pentru „canari“ in aceasta partida, el ramânând pe banca de rezerve pe toata durata intâlnirii.

Surpriza acestei runde a fost furnizata de Ajaccio, care s-a impus in meciul din propriul fief cu Olympique Marseille, scor 3-1 (Lucas ’12, ’56, Mo. Ndiaye ’88 / Pagis ’45+1).

Intr-un alt derbi al rundei a 23-a din Ligue 1, Lens si AS Monaco au terminat la egalitate, 1-1. Monegascii au deschis scorul in minutul 7, prin tânarul de 18 ani Serge Gakpe, Lens egalând in ultimul minut al primei reprize, gratie fundasului Nicolas Gille.

In celelalte partide ale etapei a 23-a din Premiere Division s-au inregistrat urmatoarele rezultate: OGC Nice – Paris Saint Germain 1-0 (Traore ’87), Sochaux – AS Saint-Etienne 4-0 (J. Menez ’45-penalti, Ilan ’52, Dagano ’60-penalti, ’90+2), Toulouse – OSC Lille 0-0, Troyes – Le Mans 1-3 (B. Nivet ’59 / Matsui ’31, ’34, C. Faure ’79).