15.1 C
sâmbătă, 18 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalistele tricolore, în afara grupelor principale

Handbalistele tricolore, în afara grupelor principale

Reprezentativa feminină de handbal a României a ratat calificarea în grupele principale ale Campionatului European de tineret, din Ungaria, după ce în ultimul joc al Grupei C a fost învinsă duminică de Suedia, scor 31-16 (17-5). Diferenţa dintre cele două echipe a fost făcută încă din startul partidei, atunci când România n-a înscris timp de 15 minute, permiţându-le suedezelor să se distanţeze confortabil. În repriza secundă, suedezele au redus din turaţie, iar naţionala noastră a reuşit să limiteze proporţiile scorului, înscriind 11 goluri.
În celelalte două partide disputate în cadrul Grupei C, tricolorele au câştigat în faţa Danemarcei, scor 27-25, şi au pierdut cu Olanda, scor 31-34.
Primele două clasate, Olanda, cu şase puncte, şi Suedia, cu patru puncte, s-au calificat în grupele principale, în timp ce România, cu două puncte, şi Danemarca, fără vreun punct, vor evolua în Grupa 2 secundară, alături de Polonia şi Serbia, pentru a stabili ierarhia finală a turneului.