20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisGabi Ruse bate tot la Trophee Clarins! E în semifinale după o nouă victorie rapidă

Gabriela Ruse, ocupanta locului 148 WTA, a obținut vineri calificarea în semifinale la turneul WTA 125K Trophee Clarins. Sportiva noastră, care a învins-o în sferturile de finală pe Kristina Mladenovic cedând un singur game, s-a impus în fața unui fost număr 11 WTA, Alize Cornet, într-o manieră aproximativ asemănătoare. Românca în vârstă de 26 de ani a învins-o pe franțuzoaică în minimum de seturi, scor 6-0, 6-3, după o oră și 20 de minute de joc.

Partida a fost întreruptă mai bine de două ore din cauza ploii, la scorul de 3-0 în primul set. Gabriela a revenit pe teren cu aceeași determinare și a reușit să se impună în minimum de seturi.

Franțuzoaica are acum 2-1, după ce s-au mai confruntat în 2021 și 2023.

În continuare, Gabriela Ruse se va duela în capitala Franței cu principala favorită a turneului, Emma Navarro.