6.4 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportJudoka din Bănie, de trei ori pe podium

Judoka din Bănie, de trei ori pe podium

Judoka de la CS Universitatea Craiova au participat recent la Campionatul Național Universitar la Sibiu, iar doi dintre ei au reușit să câștige medalii de aur. Este vorba despre Amalia Doană (categoria 48 kilograme) și Augustin Bălan (categoria 60 kilograme). Și o altă reprezentantă a Craiovei, Andreea Ciurezu, a urcat pe podium obținând medalie de argint la categoria 78 de kilograme. Colegul lor de club Eusebio Dragotescu, s-a clasat pe locul cinci la categoria 66 de kilograme. Antrenorii sportivilor sunt Mihai Voinea și Gabriel Popa. În urma acestor rezultate, cei doi medaliați cu aur, Doană și Bălan, au obținut calificarea la Campionatul European Universitar, care va avea loc în Portugalia, în 22 iulie.
„Competiția nu a fost așa de grea, astfel încât am putut să-mi păstrez titlul de campioană cucerit anul trecut. Mă bucură faptul că o să merg la Europene și îmi doresc foarte mult să adaug în palmaresul meu o medalie europeană“, a spus ieri Amalia Doană, proaspăta campioană națională.