13.1 C
miercuri, 29 mai, 2024

Energia, pe val

Baschetbaliştii gorjeni au continuat seria victoriilor în campionat. Jucătorii lui Slobodan Nikolic au învins BC Timişoara după prelungiri.

Echipa masculină de baschet Energia Rovinari rămâne neînvinsă după trei etape disputate din noul sezon al Diviziei A. Gorjenii au învins miercuri seară, în prima etapă intermediară a campionatului, pe teren propriu, una dintre pretendentele la titlu, BC Timişoara, după prelungiri, scor 90-89 (20-19, 21-16, 13-17, 21-23, 15-14).
Partida din Sala Sporturilor din Târgu Jiu a fost echilibrată, jucătorii celor două formaţii au dus o luptă extrem de dură sub panou, iar pivotul gazdelor, Steffel, a părăsit terenul în sfertul patru după o lovitură care i-a umflat ochiul. La finalul timpului regulamentar, scorul era 85-85 şi astfel cele două echipe au intrat într-o repriză suplimentară de joc.
Au urmat cinci minute strânse, iar cele două echipe au mers cap la cap. Prin apărarea agresivă, elevii lui Slobodan Nikolic au anihilat apărarea Timişoarei şi, în plus, bănăţenii au întâmpinat probleme şi la finalizare. Mai mult, presiunea publicului gorjean a făcut ca Dominique Achie şi colegii săi să-şi piardă concentrarea. Cu toate acestea, cu 14 secunde înainte de final, Timişoara conducea cu 89-88. Ultimele secunde de joc i-au ţinut pe spectatori în suspans. Gorjenii au repus, iar Louis Darby a „arestat“ mingea, aşteptând scurgerea secundelor. Cu două secunde înaintea sirenei, Darby a pătruns pe centru, s-a înălţat şi a înscris un coş care a adus victoria echipei sale, spre satisfacţia celor 800 de spectatori.

Darby, omul meciului

Omul meciului a fost Louis Darby, care a încheiat meciul cu cifre foarte bune. Americanul a marcat 36 de puncte, a realizat 12 recuperări, având 43 coeficient de eficienţă.
„A fost o victorie obţinută de întreaga echipă. Am arătat că putem juca împotriva echipelor bune la un nivel foarte ridicat. Chiar dacă am înscris 37 de puncte, îmi reproşez că am ratat unele libere, am avut unele acţiuni mai puţin inspirate şi asta poate ne-a dus în prelungiri. De obicei marchez multe libere, dar în acest joc am fost puţin obosit, am avut şi câteva accidentări… A fost un efort de echipă. Jucătorii care au venit de pe bancă au jucat foarte bine“, a spus Darby pentru site-ul oficial al clubului Energia Rovinari.
Gorjenii ocupă locul trei în Liga Naţională, cu punctaj maxim, la fel ca alte două echipe, „U“ Mobitelco Cluj şi CSM Oradea, iar etapa viitoare vor juca în deplasare, contra campioanei CSU Asesoft Ploieşti, partida fiind programată luni, de la ora 19.00, în direct la DigiSport.
Slobodan Nikolic a mizat pe jucătorii: Atanackovic (11), Gliga, Darby (37), Roșu, Bratoloveanu, Lăpuşte (10), Steffel (8), Mocanu (3), Giles, Nikolic (14), Vujacic (7), Alionescu. La BC Timişoara au evoluat: Jovanovic (22), Andrei, Jelenic (12), Căpuşan (3), B. Popescu (10), Archie (12), Dodoc, Johnson (10), Păltinişanu, Sarovic (12), Derasimovic (8).