15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCiprian Tănasă, golgheter în Ucraina

Ciprian Tănasă, golgheter în Ucraina

Fostul atacant al Universităţii Craiova, Ciprian Tănasă (foto), a înscris ultimul gol al partidei pe care actuala sa echipă, Metalurg Doneţk, a câştigat-o sâmbătă, cu 4-1, pe teren propriu, în faţa grupării Ilicivets Mariupol. Graţie acestei reuşite, Tănasă a urcat pe primul loc în clasamentul golgheterilor din campionatul Ucrainei. Fostul vârf al Ştiinţei a început meciul din postura de rezervă şi a intrat pe teren în minutul 60, în locul lui Şişcenko, marcând golul de 4-1 un sfert de oră mai târziu. El a ajuns astfel la cinci goluri marcate după nouă etape disputate în campionatul ucrainean, fiind pe primul loc în topul golgheterilor, alături de Milevski şi Gusev, ambii de la Dinamo Kiev. Atacantul de 28 de ani s-a transferat la Metalurg Doneţk în iarna acestui an, după ce şi-a reziliat contractul cu Universitatea Craiova, iar în returul campionatului trecut a marcat de trei ori în opt meciuri disputate. În urma victoriei cu Ilicivets Mariupol, Metalurg a urcat pe locul 6 în clasament, cu 15 puncte.