21.6 C
marți, 28 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOltenii au surclasat Braşovul

Oltenii au surclasat Braşovul

BC Râmnicu Vâlcea, a reuşit, marţi seară, cea de-a treia victorie împotriva braşovenilor de la Cuadripol. Partida retur a Cupei României – faza întâi – a fost dominată în întregime de trupa lui Ozren Seleskovic, datorită faptului că braşoveni nu au venit la Vâlcea decât cu un lot de 11 jucători. Vedetele Nenad Marinkovic, Leroy Dawson, Theo Jones, Mildon Ambres şi Brandon Tobias au fost lăsate acasă de tehnicianul braşovean Dan Calancea, aceştia fiind menajaţi pentru partida din campionat cu Oradea. Şi Seleskovic a menajat, la rândul său, doi titulari, Dejan Miskovic şi Dejan Mladenovic, pentru întâlnirea de sâmbătă cu CSU Asesoft Ploieşti, nimeni alta decât campioana en titre a României.
Partida retur, faza I a Cupei României, dintre BC Râmnicu Vâlcea şi CSU Braşov a început aşa cum era de aşteptat, cu Vâlcea în atac, primul sfert fiind adjudecat de Isleam Şenai şi compania cu 27-17, iar cel de al doilea cu 19-13. În sfertul trei, tot vâlceni aveau să se impună cu 20-14, ca în ultimele zece minute cele două grupări să termine la egalitate, 24-24, scorul final al întâlniri fiind 90-68. Cu scorul total de 171-137, BC Râmnicu Vâlcea accede în faza a doua a Cupei României.
Pentru Vâlcea au punctat S. Lupusavei (2), M. Nicolae (7), D. Andrei (14), G. Hallai (7), Z. Cica (7), E. Melnic (4), R. Paşca (11), V. Ilic (13), M. Kijac (10), Şt. Vasile (9), I. Şenai (6). De la Braşov s-au remarcat Mihai Gavrilă cu 14 puncte şi Ciprian Popescu, 10 puncte.
Tot marţi s-au mai disputat următoarele partide din returul Cupei României: Mobitelco Cluj Napoca – Atlasib Sibiu 85-70 (la general 164-169), BCMUS Argeş – CS Otopeni 101-83 (la general 185-178), Rapid Bucureşti – BC Târgu Mureş 84-64 (la general 153-138), Gaz Metan Mediaş – BC Târgovişte 92-64 (la general 169-128), Dinamo Bucureşti – Leonardo Oradea 89-78 (la general 166-147).
În faza a doua vor intra în luptă şi echipele Asesoft Ploieşti şi ELBA Timişoara, finalistele ediţiei trecute.