16.2 C
marți, 28 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVâlcenii, aproape să răpună Dinamo

Vâlcenii, aproape să răpună Dinamo

BC Râmnicu Vâlcea a fost foarte aproape de a furniza surpriza etapei a doua a Diviziei A la baschet masculin. Trupa pregătită de Ozren Seleskovic şi Cristi Achim a întâlnit miercuri seară, în sala „Traian“, pe Dinamo Bucureşti. Chiar dacă au înfruntat o echipă emblematică a baschetului românesc, vâlcenii s-au luptat pentru fiecare minge, iar în final au pierdut cu scorul 90-84. În primul sfert, scorul a fost 17-25 pentru oaspeţi, dar până la pauză vâlcenii au restabilit egalitatea pe tabelă, scor 42-42. Sfertul al treilea a fost câştigat de Dinamo, scor 22-30, iar meciul părea decis încă din acel moment. Ultimele zece minute au fost de foc. Vâlcea a reuşit ca în şase minute să se apropie periculos de Dinamo (74-76), dar a fost de ajuns ca vâlcenii Mladenovic şi Ilic să facă câte cinci greşeli personale şi să fie eliminaţi. Cu un minut înainte de final, Dinamo conducea cu şase puncte. A urmat un coş de trei puncte, reuşit de Silviu Lupuşavei, iar Vâlcea se apropia din nou periculos. Atacul ratat de Kevin Shand a dat şansa lui Marco Kijac de a marca, dar acesta a pierdut inexplicabil mingea sub panou. Două faulturi consecutive obţinute de Dinamo, trei aruncări libere transformate de Demetrius Williams şi Dinamo a câştigat la Vâlcea. Pentru BC Vâlcea au marcat: Silviu Lupuşavei (6), Dejan Miskovic (20), Andrei Dragoş (2), Zoran Cica (9), Isleam Şenai (8), Dejan Mladenovic (19), Vajislav Ilic (10), Marco Kijac (10).