16.7 C
duminică, 19 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFisichella a cistigat prima cursa a anului

Fisichella a cistigat prima cursa a anului

Prima etapa din acest sezon a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc ieri, pe circuitul de la Melbourne, a fost cistigata de Giancarlo Fisichella (foto). Plecat din pole position, pilotul italian al echipei Renault s-a impus intr-o maniera categorica in Marele Premiu al Australiei dupa ce aparcurs cele 57 de tururi care au insumat 218,957 km, intr-o ora, 24 de minute, 17 secunde si 736 de miimi. Fisichella a fost urmat de brazilianul Rubens Barrichello de la Ferrari, care a trecut linia de sosire dupa cinci secunde, si de colegul sau de echipa, spaniolul Fernando Alonso, ajuns la aproape sapte secunde de invingator. Pe pozitia a patra s-a situat britanicul David Coulthard, de la noua scuderie Red Bull, insa acesta a ajuns cu mult in urma celor trei de pe podium, fiind la zece secunde in spatele lui Alonso.

Campionul mondial en titre, germanul Michael Schumacher, a fost nevoit sa abandoneze cu 15 tururi inainte de final, dupa ce monopostul sau Ferrari s-a ciocnit cu cel de la Williams-BMW, condus de Nick Heidfeld. Iata ordinea de sosire in cursa de la Melbourne: 1. Giancarlo Fisichella, 2. Rubens Barrichello, 3. Fernando Alonso, 4. David Coulthard, 5. Mark Webber (Austria, Williams-BMW), 6. Juan Pablo Montoya (Columbia, McLaren-Mercedes), 7. Christian Klien (Austria, Red Bull), 8. Kimi Raikkonen (Finlanda, McLaren-Mercedes), 9. Jarno Trulli (Italia, Toyota), 10. Felipe Massa (Brazilia, Sauber), 11. Jenson Button (Marea Britanie, BAR-Honda), 12. Ralf Schumacher (Germania, Toyota), 13. Jacques Villeneuve (Canada, Sauber), 14. Takuma Sato (Japonia, BAR Honda), 15. Narain Karthikeyan (India, Jordan), 16. Tiago Monteiro (Portugalia, Jordan), 17. Patrick Friesacher (Austria, Minardi-Cosworth). In afara celor doi germani care s-au lovit si au abandonat, Michael Schumacher si Nick Heidfeld, din cursa a mai iesit si olandezul Cristijan Albers (Minardi).