20.1 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalHandbal (f) / Tg Jiu merge la barajul de menţinere! Rezulatate ciudate la Braşov şi Rapid

CSM Târgu Jiu a fost învinsă în deplasarea de la Brăila, în ultima etapă din Liga Florilor, scor 43-24. Astfel, rezultatul le obligă pe gorjence să meargă la barajul de menţinere-promovare, după ce au încheiat campionatul pe locul al 11-lea.

Tg. Jiu a început greoi meciul, iar gazdele deja aveau 4-0 după 5 minute. Dacă la pauză diferenţa dintre cele două formaţii era de doar şapte goluri, scor 19-12, în partea secundă a început haosul în tabăra oltencelor. Brăila a mărit turaţia, dar şi avansul pe tabela de marcaj. Cea mai slabă prestaţie a gorjencelor din acest sezon a consfiinţit rezultatul final, unul de uitat cât mai rapid, 43-24!

La baraj, Tg. Jiu se va duela cu Zalău, Activ Ploieşti şi CSM Deva. Primele două clasate în acest mini-turneu urcă în Liga Naţională. Turneul se va desfăşura în perioada 24-26 mai, la Mioveni.

Rezultate surprinzătoare în ultima rundă

Echipa din Tg. Jiu a ajuns în această situaţie şi din cauza unor rezultate mai mult decât ciudate. La Braşov, Corona a luat toate punctele din duelul cu SCM Vâlcea (38-34), chiar dacă era condusă la pauza mare.

De asemenea, un alt duel „interesant“ a fost cel dintre Măgura Cisnădie şi Rapid. Cele două au încheiat la egalitate spre surprinderea multora, scor 32-32, un rezultat suficient pentru ca Măgura să evite emoţiile unui baraj de retrogradare.

Clasament final:

1. CSM Bucureşti 73 puncte, 2. Rapid 64, 3. Bistriţa 60, 4. Dunărea Brăila 59, 5. SCM Vâlcea 49, 6 SCMU Craiova 35, 7. Gloria Buzău 34, 8. Corona Braşov 32, 9. Baia Mare 31, 10. Măgura Cisnădie 31, 11. Tg. Jiu 30, 12. Zalău 23, 13. Ştiinţa Bucureşti 0, 14. CS Mioveni -2.

Citeşte şi: Handbal (f) / Final de sezon, Craiova-i pe șase! Oltencele au cedat clar în capitală