19.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportVictorii importante pentru Craiova şi Energia Târgu Jiu în cupele europene

Victorii importante pentru Craiova şi Energia Târgu Jiu în cupele europene

Jucătorii de la SCM-U Craiova au obţinut o victorie importantă la Peja (foto: balkanleague)

Ambele echipe masculine de baschet oltene au obţinut aseară victorii importante în Cupele Europene.

SCM-U Craiova a jucat în Kosovo cu liderul grupei C, Peja, şi s-a impus cu scorul de 67-60 (20-10, 13-11, 15-16, 19-23) , după ce la pauză oltenii au condus cu 33-21.

Pentru formaţia din Bănie au evoluat jucătorii: Boltic (5 puncte), Bozovic (14), Micic (15), D. Andrei (4), Marojevic (14). Au mai intrat: Şanta (6) şi Bosnjak (9).

După acest rezultat, Craiova s-a apropiat la un singur punct de formaţia de pe primul loc, Peja.

Cele două formaţii se vor întâlni săptămâna viitoare, în Bănie.

În celălalt joc din grupă, Kumanovo a învins, în deplasare, pe Mornar, cu scorul de 88-86.

Clasament grupa C Liga Balcanică: 1. Peja – 7 puncte, 2. SCM-U Craiova – 6p, 3. Kumanovo – 6p, 4. Mornar – 5p.

Energia, tot mai aproape de sferturile de finală

Energia Târgu Jiu a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Eurochallenge.

Oltenii au învins în deplasare formaţia belgiană Okapi Aalstar, cu scorul de 84-82 (14-21, 24-18, 18-26, 28-17) şi îşi menţine poziţia de lider în grupa I din Eurochallenge, cu trei victorii şi o singură înfrângere.

Milosevic (în galben) a fost principalul marcator al echipei gorjene în partida din Belgia (foto: fibaeurope)

Pentru gorjeni au evoluat: Watson (11puncte), Troupe (14), Darby (8), Kremen (13), Milosevic (20), Karpelesz (5), Aktas, Glyniadakis (13).

Clasament grupa I Eurochallenge: 1. Energia Târgu Jiu – 7 puncte, 2. Astana – 6p, 3. Okapi Aastar – 6p, 4. Enel Brindisi – 5p.

Pentru Energia urmează două meciuri pe teren propriu, cu BC Astana şi Enel Brindisi, iar o singură victorie le-ar aduce gorjenilor o calificare istorică în sferturile Eurochallenge. Reamintim că în sferturile de finală se vor califica primele două clasate în fiecare grupă.