16.2 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSCM a pierdut cu Cetate Deva

SCM a pierdut cu Cetate Deva

Echipa feminină de handbal SCM Craiova a înregistrat, duminică seară, al doilea eşec în Liga Naţională. Oltencele au fost învinse de către Cetate Deva, scor 28-27 (13-14) într-o partidă desfăşurată în Sala Sporturilor din Caracal.
Pentru formaţia din Bănie au evoluat următoarele jucătoare: Mihaela Ialomiţeanu, Ildiko Barbu, Daniela Crap – un gol (7 m), Mihaela Briscan (6), Gabriela Mihalschi (1), Alexandra Gogoriţă (6), Andreea Mitran (2), Maria Rădoi, Carmen Ilie (2), Alina Şovar, Carmina Bădiţă (1), Mariana Dumitru, Oana Chitacu (4), Victorina Bora (4).
Handbalistele craiovene au mers mai tot timpul de la egal la egal cu formaţia din Deva, la pauză chiar aveau un gol avans, dar pe final de joc, elevele Victorinei Bora au avut o cădere şi oaspetele s-au distanţat la patru goluri, 28-24. SCM Craiova a mai reuşit trei goluri, dar nu a mai avut timp să obţină nici măcar un egal. Cealaltă formaţie olteană din Liga Naţională, campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea, s-a impus fără probleme, în deplasare, contra celor de la Rulmentul Braşov, scor 39-23 (20-13). Pentru Oltchim au marcat: Stanca (6 goluri), Ardean Elisei (5), Neagu (5), Pidpalova (4), Ozel (4), Manea (4), Han (3), Nechita (3), Curea (3), Beşe (1) şi Szucs (1).
Celelalte rezultate înregistrate în runda a doua din Liga Naţională: HC Oţelul Galaţi – Universitatea Jolidon Cluj 26-26, HCM Baia Mare – Universitatea Reşiţa 20-19, HCM Roman – HCM Buzău 31-27, HC Zalău – Dunărea Brăila 27-22, Tomis Constanţa – CSM Bucureşti 29-29.
Liga Naţională intră într-o pauză până pe 30 septembrie, deoarece lotul naţional de senioare al României va participa la turneul amical GF World Cup ce are loc la Aarhus, Danemarca.