22.3 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCandidatură la medaliile mondiale

Candidatură la medaliile mondiale

Naţionala de handbal feminin a României a reuşit să câştige Cupa Mondială din Danemarca, turneul cel mai puternic din Europa. În finală, echipa antrenată de Radu Voina şi Vlad Caba a întâlnit campioana olimpică en-titre, Norvegia, şi a pornit cu şansa a doua. Româncele au început mai slab întâlnirea, dar au revenit spectaculos, iar din minutul 10 şi până la final au condus în permanenţă pe tabela de marcaj. Echipa noastră a intrat la pauză cu un avantaj de şase goluri, 19-13. Cu şapte minute înainte de final, elevele lui Voina conduceau cu 27-22 şi se părea că se vor impune clar, dar nordicele au revenit spectaculos şi ultimele minute au fost dramatice. Cu 20 de secunde înainte de ultimul fluier, România conducea la un gol şi avea atacul. Norvegia a recuperat mingea, Riegelhuth a scăpat singură cu Stanciu, însă a încercat o boltă, total nereuşită, permiţându-i portăriţei române să reţină balonul fără probleme. În cele din urmă, a fost 28-27 şi echipa română a cucerit trofeul, dar şi premiul de 25.000 de euro. Cristina Neagu a fost declarată cea mai bună jucătoare a competiţiei, iar Ramona Maier – golgheterul Cupei Mondiale, cu 28 de reuşite.

Voina e mulţumit

La finalul meciului cu Norvegia, tehnicianul echipei naţionale, Radu Voina, a afirmat că este încântat de câştigarea acestui trofeu, însă aşteaptă evoluţii şi mai bune pe viitor, mai ales la CM din China. „Aşa cum am declarat şi înaintea Cupei Mondiale, nu am urmărit rezultatele, ci evoluţia echipei. Asta nu înseamnă că nu ne bucurăm toată echipa pentru câştigarea turneului. Personal, apreciez că, exceptând ultimele zece minute din meciul cu Norvegia, România a avut o evoluţie bună la Cupa Mondială. Să nu uităm însă că e o competiţie amicală. Să rămânem cu picioarele pe pământ, pentru că la CM din China va fi cu totul altceva. La echipa noastră mi-a plăcut jocul celor doi pivoţi, Manea şi Stanca, şi ar fi păcat să nu fie folosiţi împreună. Mi-a mai plăcut jocul din prima repriză şi cred că în perspectiva mondialelor revenirea Narcisei Lecuşanu în lot va conta foarte mult“.