19.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia, în semifinale

România, în semifinale

Naţionala de handbal feminin a României a jucat cea de-a doua partidă de la Cupa Mondială din Danemarca împotriva formaţiei similare a Rusiei, pe care nu a reuşit să o învingă în ultimii cinci ani la o competiţie oficială. Tricolorele veneau după un succes clar în faţa Danemarcei, rusoaicele – după un eşec ruşinos cu Suedia, şi erau premisele pentru un joc bun şi o victorie aşteptată de suporterii şi tehnicienii români. Elevele lui Radu Voina au început partida cum nu se putea mai bine. România a condus cu 4-0 şi se părea că îşi poate face o partidă uşoară. Fosta campioană mondială a revenit rapid în joc, a egalat la 9 după 19 minute şi până la pauză avea să întoarcă rezultatul 16-14. Repriza a doua a fost la discreţia echipei antrenate de Evgheni Trefilov, care a zburdat pe teren şi s-a distrat cu apărarea româncelor. Scorul final, 35-25, spune aproape totul despre acest meci pe care tricolorele vor să-l uite cât mai repede. Pentru România au punctat: Maier (7), Neagu (6), Manea (3), Stanca (3), Amariei (2), Puşcaşu (2), Meiroşu (1), Elisei (1).
Aseară, echipa noastră a jucat ultimul meci din Grupa A, în compania Suediei, de care a dispus cu scorul de 41-24, reuşind calificarea în faza semifinalelor.