15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOltchim promite spectacol cu Deva

Oltchim promite spectacol cu Deva

După CSM Sfântu Gheorghe, Tomis Constanţa, Astral Buzău şi Dunărea Brăila, astăzi, de la ora 16.30, va veni vremea celor de la Cetate Deva să-şi ia porţia de goluri de la campioana en-titre a României la handbal, Oltchim Râmnicu Vâlcea. Elevele lui Gheorghe Tadici vor să continue seria victoriilor categorice şi, în mod normal, nu pot avea prea mari probleme în faţa ardelencelor, chiar dacă echipa din Deva s-a întărit serios în pauza competiţională. Principala „gură de foc“ a Devei este interul Carmen Cartaş, handbalistă dorită în trecut şi de Rulmentul Braşov şi Oltchim, dar care a ales să mai rămână un sezon la adversara de astăzi a chimistelor. De asemenea, piesa de bază a oaspetelor este portarul Ileana Bistriceanu, plecată în pauza competiţională trecută de la Oltchim. De partea cealaltă, Tadici se va baza pe Steluţa Luca şi Ramona Maier, care vor juca, probabil, doar 20-30 de minute, dar nu şi pe Valentina Ardean Elisei, extrema chimistă urmând să fie menajată încă o etapă.
Iată programul complet al etapei a 5-a: HC Zalău – Tomis Constanţa, Urban Braşov – HCM Roman, HC Baia Mare – Rapid Bucureşti, CSM Sfântu Gheorghe – Oţelul Galaţi, Oltchim Râmnicu Vâlcea – Cetate Deva, Astral Buzău – Dunărea Brăila, Jolidon Cluj va sta.