6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschet (m) / Clujenii au fost greu de oprit în Bănie

Baschet (m) / Clujenii au fost greu de oprit în Bănie

Baschetbaliștii de la SCM „U“ Craiova au bifat cea de-a șasea înfrângere din acest an competițional. Trupa lui Aco Todorov nu a reușit să-i țină piept lui U-BT Cluj ieri seară, în Sala Polivalentă, și a capotat, scor 69-95 (17-24, 22-24, 12-22, 18-25), într-un meci din cadrul etapei a 7-a a Grupei Roșii a Ligii Naționale.

SCM „U“ Craiova: Koreniuk (17 puncte), Troupe (18), Fraseniuc, Gajovic (8), Mijajlovic, Casale (4), Boone (5), Curry (17), Berculescu.

La finele întâlnirii, managerul secției de baschet a SCM „U“ Craiova, Marius Toma, a ridicat mâna și a recunoscut superioritatea oaspeților.

„Astăzi (ieri – n.r.) Clujul a reușit cel mai bun meci din acest sezon și, din păcate, noi am fost adversari. În primele 15 minute oaspeții au jucat foarte bine și ne-am demoralizat. Am ratat șansa să fim siguri de locul 4, însă mai avem trei partide de disputat până în play-off și vom lupta în continuare pentru a termina pe acest loc“, a declarat Marius Toma, pentru site-ul clubului din Bănie.

Grupa Roşie

Etapa a 7-a: sâmbătă, 16 martie: BC Timişoara – CSM Oradea 83-90; duminică, 17 martie: SCM „U“ Craiova – U-BT Cluj 69-95; 27 martie – ora 18.00: BCM Piteşti – CSU Sibiu.

6. BCM Pitesti 20 8 12 1689:1741 28

Pentru SCM „U“ Craiova urmează meciul retur cu CSU Sibiu, din sferturile Cupei României, acesta fiind programat mâine, de la ora 18.00, în Sala Polivalentă. Alb-albaștrii pornesc cu șansa a doua la calificare întrucât prima confruntare s-a încheiat cu Victoria categorică a sibienilor, scor 74-89.