15.9 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAlin Mitrică, noul campion naţional la spadă

Alin Mitrică, noul campion naţional la spadă

Alin Mitrică, spadasin legitimat la CS Universitatea Craiova, a cucerit titlul de campion naţional la spadă seniori, în cadrul competiţiei care se desfăşoară zilele acestea la Satu Mare. Sportivul din Bănie a trecut în finală de Radu Andrei (CSM Satu Mare), scor 15-11.
Mitrică a făcut un salt mare faţă de anul trecut, când încheia competiţia pe locul nouă.
Pe podium s-a mai regăsit un spadasin de la CS Universitatea, Ionuţ Trandafirescu, care a intrat în posesia medaliei de bronz, după ce a fost învins în semifinale de Radu Andrei (scor 15-8). Ovidiu Pârvuleasa (LPS „Petrache Trişcu“) s-a clasat pe locul şase, Alin Sbârcia (CS Universitatea Craiova) a ocupat locul şapte.
Clasările celorlalţi craioveni prezenţi în concursul individual: Mario Persu (LPS „Petrache Trişcu“ Craiova) – locul 11, Tatian Bolboceanu (CSM Craiova) – locul 14, Dorian Pârvan (CS Universitatea Craiova) – locul 18, Liviu Dragomir (CS Universitatea Craiova) – locul 19, Robert Sfîrloagă (CS Universitatea Craiova) – locul 23, Laurenţiu Ricuţă (CSM Craiova) – locul 25, Ciprian Văduva (CSM Craiova) – locul 26, Sevastian Castravete (CSM Craiova) – locul 27, Ştefăniţă Vîlceanu (CSU Craiova) – locul 30, Valentin Blăgniceanu (LPS Craiova) – locul 33, Cornel Ricuţă (LPS Craiova) – locul 35, Bogdan Anghel (CSM Craiova) – locul 40, Cătălin Foamete (LPS Craiova) – locul 46. La start s-au aflat 48 de sportivi din ţară.