16.4 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMulte medalii pentru Power Gym

Multe medalii pentru Power Gym

Reprezentanţii clubului Power Gym Craiova au obţinut zece medalii la Campionatul Naţional de Unifight Thai-Kickboxing (după reguli K1), găzduit duminică de Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ din Bănie, cu participarea a 62 de luptători.
Patru dintre sportivii pregătiţi de Ionuţ Pucă au obţinut titlul naţional. Este vorba despre Enzo Mincă (categoria 45 de kilograme) – copii, Petrişor Pătra (55 kg), Cătălin Oprea (80 kg) – ambii la juniori şi Cristian Tănase (85 kilograme) – seniori. Antrenorul craiovenilor a menţionat că şi Alexandru Lupu (categoria 80 kg, seniori) a fost foarte aproape să câştige aurul, dar a fost învins în finală. „Am spus înainte de concurs că vom opri acasă cinci titluri naţionale, dar au fost patru, deoarece Alexandru Lupu a fost mai indisciplinat şi a aplicat adversarului lovituri pe gardă, care nu au punctat“, a explicat Pucă. Tot argint au mai obţinut şi Gabriel Nica (55 kg, juniori), Alexandru Iliescu (65 kg, juniori), Alin Dumitru (70 kg, juniori), Bogdan Băluţă (80 kg, juniori), iar Cătălin Plavache (70 kg, seniori) a urcat pe a treia treaptă a podiumului. De altfel, sportivii de la Power Gym Craiova şi cei de la KnockDown Timişoara au dominat competiţia, atât ca număr de medalii obţinute, cât şi ca nivel tehnic.
Şi alte cluburi din Oltenia au avut sportivi pe podium după cum urmează: copii: George Borâşteanu (55 kg, Palatul Copiilor Strehaia) – locul 1, Sorin Brebinariu (35 kg, Palatul Copiilor Strehaia) – locul 2, Dragoş Bobei (40 kg, Gioni Fight Drobeta Turnu Severin) – locul 3; juniori: Nicu Speriuş (55 kg, Palatul Copiilor Strehaia) – locul 1, Ştefan Lunguleasa (60 kg, Palatul Copiilor Strehaia) – locul 2, Rochi Ciuruc (65 kg, Gioni Fight Drobeta Turnu Severin) – locul 1, Emilian Mirea (+80 kg, Palatul Copiilor Strehaia) – locul 1; seniori: Narcis Bâzu (65 kg, Palatul Copiilor Strehaia) – locul 1, Andrei Geoagă (75 kg, Dragon Târgu Jiu) – locul 1, Alexandru Gabroveanu (95 kg, Dragon Târgu Jiu) – locul 3 şi Gabriel Apostu (75 kg, Dragon Târgu Jiu) – locul trei.
În cadrul galei au luptat şi trei fete, toate de la Palatul Copiilor Strehaia, la categoria junioare, 55 de kilograme. Câştigătoare a fost Diana Belbiţă, urmată pe podium de Cleonia Râciu şi Doina Răceanu (55 kg, Palatul Copiilor Strehaia) – locul 3.