18.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOlimpia Leu, la turneul final al ONSS

Olimpia Leu, la turneul final al ONSS

Echipa feminină de handbal CSS Olimpia Leu a câştigat etapa zonală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, categoria gimnaziu, rural, şi a obţinut calificarea la turneul final, programat în perioada 5-8 mai la Bistriţa.  Turneul zonal s-a desfăşurat, weekend-ul trecut, la Râmnicu Vâlcea, iar handbalistele din comuna doljeană, pregătite de Andrei Onea, au învins în finală echipa ASS Glodeni (Dâmboviţa), scor 16-15. Alexandra Colac, componenta echipei din Leu, a fost desemnată cea mai tehnică jucătoare a turneului zonal, care a reunit câştigătoarele etapelor judeţene din Dolj, Gorj (ASS Săuleşti) – locul 5, Olt (ASS Stoicăneşti) – locul 4 şi Vâlcea (ASS Alunu) – locul 3, Argeş şi Dâmboviţa.