16.2 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCalafetenii, medaliaţi la sambo

Calafetenii, medaliaţi la sambo

Municipiul Calafat a găzduit, în weekend, în premieră pentru România, Campionatul Balcanic de sambo (stil de arte marţiale asemănătoare cu judo, dezvoltat din mai multe arte marţiale), pentru categoriile de vârstă U13 şi U15. Competiţia a adunat la start 142 de sportivi din România, Serbia, Grecia, Muntenegru, Bulgaria şi România, ţara noastră fiind reprezentată de sportivi de la clubul Independenţa Calafat, care au obţinut nouă medalii. Maria Mincă a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 34 de kilograme, la U13. Tot la U13, Ilaria Toma (45 kilograme) şi Alexandru Catană (35 kilograme) au obţinut medalii de argint. La U15, Oana Cucoş (45 kilograme) s-a clasat pe locul doi şi tot argint a obţinut şi Alexandru Dobrescu (+68 kilograme). Medalie de bronz au obţinut următorii sportivi calafeteni: Petrişor Stănciugelu (49 kg), Andrei Percea (30 kg), Mugurel Rova (30 kg) şi Marius Iova (51 kg).  „Am obţinut o medalie de aur, patru de argint şi tot atâtea de bronz. Sunt foarte mulţumit, având în vedere că sportivii se află la prima participare la un concurs internaţional, şi chiar în faţa calafetenilor“, a spus antrenorul Alexandru Pop, de la Independenţa Calafat, club organizator, care a fost sprijnit de Primăria Calafat şi DSJ Dolj.